V minulých dnech Tuvia Tenenbom pobýval v Berlíně, kde s německým nakladatelstvím připravoval k vydání svůj další nekonvenční cestopis, tentokrát ze Spojeného království. V něm žil od loňského podzimu a zaměřil se podle svých slov nejen na brexit. Rozhovor proběhl v "rusko-židovské" restauraci Pasternak a poté na ulici, protože Tenenbom se coby silný kuřák během interview nechtěl vzdát cigarety.

HN: Scházíme se v Berlíně, kam jste po čase znovu přijel. Jak se Německo za posledních pár let změnilo?

Nemyslím si, že se příliš změnilo. Na změnu potřebujete víc než čtyři roky. Pořád jsou tu lidé, kteří si myslí, že Židé vraždí malé děti.

HN: Když mluvím s Němci o Židech či druhé světové válce, jsou velmi korektní, a dokonce se omlouvají.

O době do roku 1945 mluví rádi a cítí za ni vinu, to jsem nikdy nepopíral. V tom jsou velmi otevření. Na druhou stranu pořád slyším, že Izrael je stát apartheidu, že Izraelci jsou nacisti a tak podobně. Samozřejmě nikdo nechce znovu Osvětim. Ale představte si, že jste Němec a máte dědečka a babičku, moc milé lidi, ale žili tady během holokaustu a kdo ví, na čem se podíleli. Je pro vás hrozné o tom mluvit, musíte tedy najít nějaké psychologické zdůvodnění a to zní: Židé jsou zlí.

Včera jsem šel na návštěvu k jednomu známému nedaleko odsud a u vchodu kdosi načmáral na zeď "Pryč s Izraelem, ať žije svobodná Palestina!". Tolik strašných věcí se děje ve světě, proč jsou tak posedlí Izraelem? To je to, čemu já říkám antisemitismus.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.