Ani po patnácti letech od vstupu osmi států střední Evropy do Evropské unie není unie sjednocená. V její západní části se o nás stále mluví jako o "nových" členech; jako bychom se dostatečně "nepoevropštili". Země jako Maďarsko nebo Polsko pak pro změnu přešly od nadšení z Evropské unie k otevřené rebelii vůči Bruselu.

Ani předchozí kola rozšiřování − ještě za studené války − samozřejmě nebyla bez problémů či předsudků. Francouzští politici například běžně mluvili o Španělsku (které do EU vstoupilo v roce 1986) jako o "evropském výběžku Afriky". Při žádném z minulých kol ale netrvalo sblížení starých a nových členů tak dlouho a nebylo doprovázené tak velkými problémy. V případě Rakouska naopak pět let po vstupu do unie (v roce 1995) "už každý zapomněl, že jsme někdy nebyli členy", zavzpomínal bývalý rakouský diplomat Stefan Lehne.

U části veřejnosti na obou stranách vzniká dojem, že střední a západní Evropu dělí nesmiřitelné rozdíly. Ve Francii nebo v Belgii si mnozí od samého počátku mysleli, že v roce 2004 vstoupilo do EU příliš mnoho států, které navíc na vstup nebyly dostatečně připravené. V posledních letech se mezi skeptiky začíná řadit i Německo. Podle nového průzkumu si až 46 procent Němců myslí, že rozšíření bylo chybou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Král 11.05.2019 15:10
Dokud nezbohatneme bude to stále špatné. Myslím si,že se na nás dívají jako my na lidi z Ukrajiny nebo Moldávie.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru