V příštích deseti letech dá Česko na řešení problému se suchem 50 miliard korun, usnesla se Národní koalice pro boj se suchem za účasti premiéra. Je dobře, že se jednomu z největších problémů země konečně věnují politici na nejvyšší úrovni. Oznámená opatření však stále budí rozpaky. Dají se shrnout do tří slov: pozdě, nedůsledně, málo.

Na hrozbu katastrofálního sucha upozorňují experti už dlouho, ale skutečně vážně se začala brát až před pěti lety. Teprve tehdy vznikla komise Voda−sucho a vláda přijala příslušnou koncepci. Vina za letité ignorování problému v tomto případě není na koalici ANO a ČSSD, ale na jejích předchůdcích.

Námitka, že v minulých letech, po katastrofálních záplavách, to vypadalo, že spíše než sucho hrozí povodně, je slabá − obojí je ve středoevropských podmínkách projevem klimatické změny. Jenže ani současná koalice se v minulých letech nepřetrhla. Užitečné projekty typu Dešťovka se rozjížděly pomalu a nebylo jich dost. Problém se začal reálně řešit až nyní, kdy dostoupil do akutní fáze.

Nynější přístup naznačuje, že si politici uvědomili, že je zle.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru