Milé děti, až vám maminka řekne, že nemá peníze na to, co byste si přály, potom vězte, že za to mohou banky a bankéři, kteří bohatnou, zatímco vy a vaše rodiny chudnete. Protože kdyby se chtěli dělit, potom by vaši rodiče dostali vyšší rodičovský příspěvek, na který zatím rozpočet nemá peníze.

Argumentace sociální demokracie ve prospěch zvláštní bankovní daně z aktiv ve smyslu "děti, nebo banky" je jednoduchá a srozumitelná. A pro banky děsivá. Oproti tomu argument premiéra Andreje Babiše, že by banky měly přispívat na rozvoj ekonomiky prostřednictvím zvláštního investičního fondu, vypadá přinejmenším neobvykle.

A pro banky alespoň na začátku podstatně výhodněji než daň, o níž vědí, že je jednoduché ji zavést, ovšem podstatně složitější se jí v průběhu několika málo let zbavit.

Přestože je bankovní daň ve světě obvyklejší, ani existence fondu, na kterém se finančně podílejí místní banky, není nijak výjimečná.

Z fondů se platí vzdělání i právníci

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru Odebírat