Pouhé dva tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa dokázaly v pondělí srazit cenu akcií po celém světě. Stačilo k tomu Trumpovo oznámení, že od pátku zvýší současná cla na čínský dovoz do USA, a v brzké době dokonce zatíží clem veškerý import z Číny.

"Od pátku se desetiprocentní cla zvednou na 25 procent. Zboží v hodnotě 325 miliard dolarů dosud nebylo zatíženo cly, ale to se změní. Bude na ně platit sazba 25 procent," uvedl Trump na Twitteru. Jednání o smírném ukončení vzájemných obchodních sporů se podle amerického prezidenta příliš táhnou.

Obchodní válka mezi oběma zeměmi začala loni na jaře. Impulzem byla Trumpova dlouhodobá nespokojenost s tím, že Čína vyváží do USA zboží za daleko více peněz, než kolik putuje opačným směrem. Jen loni dosáhl americký obchodní deficit s Čínou 419 miliard dolarů. Kromě toho Trumpovi vadí i čínské krádeže duševního vlastnictví amerických firem. Stejně jako fakt, že firmy, jež chtějí působit v Číně, musí tamním partnerům předat své technologické know-how.

Trumpova nejnovější slova byla velkým překvapením. Ještě minulý týden americký ministr financí Steven Mnuchin tvrdil, že obě strany při vyjednávání učinily "velký pokrok". Podle zprávy agentury Reuters ale k Trumpovu rozhodnutí přispěla i skutečnost, že čínská strana couvala z některých již dříve dohodnutých podmínek. Bližší informace ale agentura neuvedla.

"Zhruba v průběhu minulého týdne jsme viděli porušení slibů daných Čínou," řekl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Čína podle něj ustoupila od konkrétních závazků, což by vedlo k podstatným změnám v textu dohody. "To je z našeho pohledu nepřijatelné," dodal. Jednání sice zatím nebyla přerušena, od pátku však vstoupí v platnost vyšší cla. Ministr financí Steven Mnuchin novinářům řekl, že by bylo nešťastné, pokud by obě strany, největší ekonomiky světa, nedokázaly uzavřít dohodu, a doufají, že uzavřou dohodu do konce týdne. Pokud uslyší od Číňanů tento týden něco jiného, oznámí to Trumpovi, dodal Mnuchin.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Čína usiluje o to, aby dohodnuté změny mohla vyřešit prostřednictvím administrativních a regulačních opatření a nikoli změnami zákona, jak bylo dříve dohodnuto. To podkopává základní strukturu dohody. Podle čínského systému jsou změny zákona jedinou možností, jak získat alespoň malou míru jistoty při jejich dodržování, dodal zdroj.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Marek Fukala 07.05.2019 10:28
*William* Buffet?
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru