Prášek pokrývající v těchto dnech ulice a chodníky je pyl, jenže klidně by to mohly být i piliny. Dezinformačním webům se totiž daří vrtat díry do hlav Čechů daleko úspěšněji, než si představujeme.

Ale dost ironie, věc je vážná. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky si například neuvěřitelných 36 procent našinců ve věku mezi 45 až 54 lety myslí, že nelegální migrace obyvatel muslimských zemí do Evropy je ve skutečnosti řízená samotnou Evropskou unií. Dalších třiačtyřicet procent neví, zda to tak je, či není. A plných 19 procent Čechů starších 55 let soudí, že protivládní demonstrace v Česku, Maďarsku a na Slovensku financuje americký miliardář George Soros. "Nevím" odpovědělo dokonce třiapadesát procent příslušných respondentů.

U mladších generací je souhlas s uvedenými konspiračními "fejky" o něco nižší. Ale stejně: proč tak evidentním blábolům, šířeným hlavně alternativními servery, věří tolik lidí? Šetření ukázalo, že Češi sice dokážou docela dobře teoreticky určit, na základě jakých signálů je web důvěryhodný nebo nedůvěryhodný. Znamením věrohodnosti například, zaplať pánbůh, zůstává veřejnoprávní charakter zdroje. Ale v praxi lidem, zejména starším, splývají dezinformační a bulvární média v jedno. Tedy nerozpoznají, co je pouhá honba za senzací a co manipulace pomocí lživých informací. Horší, než že 55 procent Čechů přiznává své setkání s falešnými zprávami čili fake news, je proto fakt, že celá třetina našinců − konkrétně 32 procent − si tím není jistá. Prostě neví, nedokáže říct.

A přesně to je u nás ideální cílová skupina pro dezinformační kanály. Dnes věří ve spiknutí zahraničního kapitálu proti tuzemským vládcům či ve zrádné počínání evropských elit.

Příště může zpanikařit z "fejků" o německých divizích na českých hranicích nebo o arabských komandech v brdských lesích. Třetina z deseti milionů! To je část společnosti, která může rozhodnout, a nejspíš už i rozhoduje, výsledek voleb.