Francouzský filozof Bernard-Henri Lévy se sešel s Andrejem Babišem a rozhovor, který se točil hlavně kolem pozice Česka v Evropě, ho upřímně vyděsil. "Co je to za usmívající se populismus s oportunistickou tváří? Pomoc, ať se vrátí Václav Havel!" zvolal Lévy poté v textu pro HN. Jeho zděšení se dá rozumět. Pohled na slovenského multimiliardáře, který vystupuje coby český nacionalista chránící "obyčejné lidi" před úklady nepřátelského světa, je skutečně příznačný. Tak dokonalou demonstraci absurdity střední Evropy by nevymyslel ani Václav Havel v roli dramatika.

Lévyho musíme zklamat. To, co reprezentoval Václav Havel v politice, se nevrátí. Andrej Babiš totiž není osamělý jedinec, vůdce, který by svedl Česko na prapodivnou cestu, kde jako by nezáleželo na ničem jiném než na koblize. "Babiš" je především znak − personifikované vyjádření aktuálního stavu mysli české společnosti. Proto ho tolik lidí nejen podporuje a volí, ale proto se s ním tolik lidí i identifikuje. Proto je jako politik tak úspěšný.

Pomstít se korupční hydře

Babišův populismus je především odpovědí na pocit řady Čechů, že byli podvedeni či se na ně zapomnělo. Že jim zdejší politika, Evropa a vlastně celý svět zůstaly něco dlužny. Pro důvod se musíme vrátit do roku 1989. Protikomunistická revoluce byla spojena s nadějí a obrovským očekáváním. Ale to, co se ve skutečnosti většinově poptávalo, nebyla svoboda a demokracie, jak se hrdě psalo na transparentech. Byla to především naděje na stejnou životní úroveň jako v západní Evropě. Ta se ovšem dostavila jen částečně a jen pro někoho. Ve společnosti tak trvá dojem, že nadějná budoucnost zůstala jen v něčích kapsách. Není to úplně vyfabulované − někoho, kdo si po revoluci nekalým způsobem přilepšil, zná ze svého okolí bez přehánění každý. Andrej Babiš tento pocit vystihl tezí, že tu byla od devadesátých let "korupční hydra, která dusí Česko" a od té doby ho úspěšně kapitalizuje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Stanislav Ryšánek 12.05.2019 19:45
Obávám se, že článek nakonec sklouzl svým celkovým vyzněním do laciného proudu s výrazným nápisem ANTIBABIŠ. Všechno úhledně zabaleno a ocedulkováno oportunismem nakonec vypadá jakoby text psal naklonovaný Velký kormidelník. Velká škoda, že náš volební systém nedovoluje brát vítězi vše, abychom rychleji prokoukli "jak to doopravdy myslí". Takto je pro jedny Babiš skrytou spásou a pro druhé vychytralým populistou. Přestože současný stav dovoluje rozvíjet úvahy obou táborů úspěšně oběma směry, měli bychom pamatovat na prosté rčení, že nic není černobílé.
jp.straka 09.05.2019 08:16
Příspěvek pana Bernard-Henri Lévyho o jeho rozhovoru s Andrejem Babišem jsem četl a napadaly mě přesně tytéž myšlenky, které jsou v komentáři pana Honzejka velmi pěkně a uceleně shrnuty. Opravdu skvělá analýza, děkuji.
Martin Stanko 08.05.2019 20:47
Opravdu skvělý rozbor našeho ledví a díky - snad jsem to konečně pochopil. I tak má smysl proti tomu ale bojovat. Rád to sdílím všem na svém FB a odemykám..
Pavel Micka 08.05.2019 11:25
Myslím, že by bylo mnohem zajímavější a také důležitější, kdyby se kritika politiků týkala méně toho jací jsou a co v různých situacích řekli, a více toho co dobrého nebo špatného jako politici vykonali. Tak by bylo možné také různé politiky a jejich přínos pro společnost lépe porovnat.
Jakub Jůzl 07.05.2019 18:31
Zajímavý článek. Ovšem operovat s jakousi "národní povahou" je vždy víc než ošemetné. Každopádně ale asi je pravdou, že k zemím jako je Francie (o Německu ani nemluvně) si nemůžeme vytvořit vztah nebo k nim cítit solidaritu už jen z důvodu Mnichovské dohody, jejíž hrubý obsah znají i lidé s nejnižším vzděláním. Tady nás kolektivní historická zkušenost napádá k opatrnosti a politik by byl hloupý, kdyby toho obratně nevyužil. To ale dle mého názoru není způsobeno onou pověstně plebejskou českou povahou, ale spíše všeobecným chováním národů. Také se mi nezdá, že by Babišova migrační politika byla nutně "hanebná, xenofobní a rasistická" - to jsou velice silná slova, která v poslední době bohužel ztrácejí na významu a mění se v nálepky (používání nálepek je vlastní Babišovi i jeho opozici). Také souhlasím s ostatními komentáři, je sice asi pravda, že Babišovu voličskou základnu tvoří hlavně důchodci, ale kdybych si jako důchodce (jímž nejsem) tento článek přečetl, tak si řeknu něco jako: "Aha, tak Honzejk si myslí, že jsem blbec - to radši fakt toho Babiše". Ale to možná je jen tou mojí českou povahou...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru