Francouzský filozof Bernard-Henri Lévy se sešel s Andrejem Babišem a rozhovor, který se točil hlavně kolem pozice Česka v Evropě, ho upřímně vyděsil. "Co je to za usmívající se populismus s oportunistickou tváří? Pomoc, ať se vrátí Václav Havel!" zvolal Lévy poté v textu pro HN. Jeho zděšení se dá rozumět. Pohled na slovenského multimiliardáře, který vystupuje coby český nacionalista chránící "obyčejné lidi" před úklady nepřátelského světa, je skutečně příznačný. Tak dokonalou demonstraci absurdity střední Evropy by nevymyslel ani Václav Havel v roli dramatika.

Lévyho musíme zklamat. To, co reprezentoval Václav Havel v politice, se nevrátí. Andrej Babiš totiž není osamělý jedinec, vůdce, který by svedl Česko na prapodivnou cestu, kde jako by nezáleželo na ničem jiném než na koblize. "Babiš" je především znak − personifikované vyjádření aktuálního stavu mysli české společnosti. Proto ho tolik lidí nejen podporuje a volí, ale proto se s ním tolik lidí i identifikuje. Proto je jako politik tak úspěšný.

Pomstít se korupční hydře

Babišův populismus je především odpovědí na pocit řady Čechů, že byli podvedeni či se na ně zapomnělo. Že jim zdejší politika, Evropa a vlastně celý svět zůstaly něco dlužny. Pro důvod se musíme vrátit do roku 1989. Protikomunistická revoluce byla spojena s nadějí a obrovským očekáváním. Ale to, co se ve skutečnosti většinově poptávalo, nebyla svoboda a demokracie, jak se hrdě psalo na transparentech. Byla to především naděje na stejnou životní úroveň jako v západní Evropě. Ta se ovšem dostavila jen částečně a jen pro někoho. Ve společnosti tak trvá dojem, že nadějná budoucnost zůstala jen v něčích kapsách. Není to úplně vyfabulované − někoho, kdo si po revoluci nekalým způsobem přilepšil, zná ze svého okolí bez přehánění každý. Andrej Babiš tento pocit vystihl tezí, že tu byla od devadesátých let "korupční hydra, která dusí Česko" a od té doby ho úspěšně kapitalizuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru