Studuje bakalářský obor AI (umělá inteligence) na univerzitě v nizozemském Groningenu, vedle toho například organizuje hackathon HackPrague, kde musí desítky studentů a IT profesionálů v omezeném čase řešit složité softwarové úkoly, a podílí se na organizaci vědeckých konferencí v zemích Beneluxu. Michaele Mrázkové je teprve 20 let a už získala ocenění studentka roku v české soutěži AI Awards.

Porota ocenila vaši spolupráci na využití umělé inteligence ve vývoji aplikací pro děti s poruchou autistického spektra. Můžete ji blíže popsat?

Díky strojovému učení dokážeme u dětí trénovat schopnost rozeznávání a vyjadřování emoce, a můžeme je tak připravit na reálné sociální interakce formou hry. Výhodou je, že aplikace průběžně monitoruje pokrok dítěte a dokáže hru přizpůsobit jeho konkrétním potřebám na základě analýzy vlastních dat.

Může podle vás AI v budoucnu nahradit člověka?

V současnosti se většina vývoje odehrává v takzvané narrow AI, s níž se setkáváme v mnoha běžných produktech a službách. Narrow AI může člověka nahradit a mnohdy to již dělá v konkrétních, velmi specifických činnostech, jako je telefonování, psaní e-mailů nebo třeba hra šachů. Předpokládám, že se v budoucnu podaří vyvinout umělou inteligenci, která bude obecnější a schopna vykonávat širší škálu činností. Lidská práce by se ale mohla stát naopak cennější, vezmeme-li v potaz výzkumy v oblasti psychologie, ze kterých vyplývá, že lidé obecně preferují lidský přístup, ať už ve zdravotnictví, školství nebo jiných oblastech lidské činnosti.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru