Karolína Pleskačová nastoupila před pěti lety do oddělení výpočetní techniky jedné středně velké olomoucké firmy. Jako jediná žena sdílela pracovní prostor s dalšími pěti muži. "Když se mě od té doby kdokoliv zeptal, jaké to je pracovat výhradně mezi mužskými kolegy, musela jsem se smát. Je to úplně stejné jako v jakémkoliv jiném týmu. Máme dost práce, takže na řešení toho, kdo je jakého pohlaví, nám nezbývá čas," říká Pleskačová. Jako IT pracovnice se dostala do situace, která není nijak překvapivá − ve světě ani v Česku. S nedostatkem žen se potýkají mnohé obory, zejména pak ty, které jsou právě s technického zaměření.
Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlásí, že pozice ve výpočetních a komunikačních technologiích zabírají ženy pouze z deseti procent. Mezi studenty technických oborů je rozdíl ještě větší − až 95 procent tvoří muži. Nedostatek rovnováhy mezi pohlavími korunuje rozdílnost platů. Zatímco muži pobírali v těchto oborech v průměru 44 tisíc korun, ženy dosáhly na 84 procent této mzdy − 37 tisíc korun. Podle ČSÚ lze "rovnostářštější" podmínky v tomto odvětví nalézt jen ve státním sektoru.
Na propast mezi ženami a muži v odvětví poukazují i mnohé zahraniční průzkumy. Studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers poukazuje mimo jiné na to, že 78 procent studentů technických oborů nedokáže jmenovat jedinou slavnou ženu, která pracovala v jejich sféře. Dobrou ilustrací situace je to, že pouze třem procentům britských žen "naskočí" technologie jako první možnost profese, které by se chtěly jednou věnovat.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru