Karolína Pleskačová nastoupila před pěti lety do oddělení výpočetní techniky jedné středně velké olomoucké firmy. Jako jediná žena sdílela pracovní prostor s dalšími pěti muži. "Když se mě od té doby kdokoliv zeptal, jaké to je pracovat výhradně mezi mužskými kolegy, musela jsem se smát. Je to úplně stejné jako v jakémkoliv jiném týmu. Máme dost práce, takže na řešení toho, kdo je jakého pohlaví, nám nezbývá čas," říká Pleskačová. Jako IT pracovnice se dostala do situace, která není nijak překvapivá − ve světě ani v Česku. S nedostatkem žen se potýkají mnohé obory, zejména pak ty, které jsou právě s technického zaměření.

Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlásí, že pozice ve výpočetních a komunikačních technologiích zabírají ženy pouze z deseti procent. Mezi studenty technických oborů je rozdíl ještě větší − až 95 procent tvoří muži. Nedostatek rovnováhy mezi pohlavími korunuje rozdílnost platů. Zatímco muži pobírali v těchto oborech v průměru 44 tisíc korun, ženy dosáhly na 84 procent této mzdy − 37 tisíc korun. Podle ČSÚ lze "rovnostářštější" podmínky v tomto odvětví nalézt jen ve státním sektoru.

Na propast mezi ženami a muži v odvětví poukazují i mnohé zahraniční průzkumy. Studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers poukazuje mimo jiné na to, že 78 procent studentů technických oborů nedokáže jmenovat jedinou slavnou ženu, která pracovala v jejich sféře. Dobrou ilustrací situace je to, že pouze třem procentům britských žen "naskočí" technologie jako první možnost profese, které by se chtěly jednou věnovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru