Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu klesla na 3,6 procenta z březnových 3,8 procenta. Ocitla se tak nejníže za 49 let, oznámilo v pátek americké ministerstvo práce. Ekonomika vytvořila 263 tisíc pracovních míst, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 185 tisíc pracovních míst.

Nejnovější údaje z trhu práce signalizují, že americké podniky potlačily dřívější obavy z případného zpomalení růstu ekonomiky v letošním roce a očekávají silnou spotřebitelskou poptávku.

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že růst největší ekonomiky světa v letošním prvním čtvrtletí zrychlil na 3,2 procenta z 2,2 procenta v závěru loňského roku. I to bylo vysoko nad tehdejšími odhady analytiků.

"Dubnová zpráva o zaměstnanosti potvrdila, že trh práce zůstává ve velmi dobrém stavu. To je příznivá zpráva pro americké domácnosti," uvedl ekonom Mohamed El-Erian z finanční společnosti Allianz. "Pomůže to zajistit, aby americká ekonomika dál podávala lepší výkon než jiné vyspělé země," dodal.

Související