Marie Benešová částečně prolomila mlčení a v prvním rozhovoru po svém úterním jmenování do funkce ministryně spravedlnosti naznačila některé změny, které bude chtít provést. Zejména prosadit zrušení vrchních státních zastupitelství a soudů. "Čtyři stupně justice od okresů přes kraje po vrchní a nejvyšší soudy a zastupitelství jsou pro tak malou zemi, jako je Česko, moc," uvedla v rozhovoru pro Lidové noviny.

Po bouři, již vyvolalo vytažení jejího jména jako nástupkyně Jana Kněžínka, již musela ujišťovat, že neodvolá nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Právě obavy, že výměnou Zemana bude Benešová ovlivňovat kauzu Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Babiš, vyvolaly protesty, při nichž vyšly do ulic tisíce lidí. Změnu na postu ministra spravedlnosti totiž Babiš oznámil den poté, co policie podala návrh na jeho obžalobu.

Paní ministryně a chiméra. Marie Benešová tvrdí, že spekulace o odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jsou jen "chiméry". Zkusme jí to věřit, protože v době, kdy státní zastupitelství rozhoduje, zda obžaluje premiéra Babiše, by bylo odvolání nejvyššího žalobce průhledným krokem, který by vyvolal politickou bouři, a to nejen v ulicích. Na druhou stranu ve starořecké mytologii "chiméra" nebyla jen synonymem pro klamnou představu. Byla to příšera, která chrlila oheň a střežila vchod do podsvětí. Nevlídný způsob, kterým Benešová v rozhovoru pro LN mluví o Pavlu Zemanovi, ve spojení s tím, že chystá omezení funkčního období státních zástupců, naznačuje, že je připravena přece jen nějaký ten oheň vychrlit.

Nyní tak Benešová vytáhla další třaskavé téma. Nicméně nepřichází s novinkou − o tom, že se vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství zruší, se mluví už více než dvacet let. A například v roce 2013 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek předložil do sněmovny novelu zákona o státním zastupitelství, která se zrušením vrchních státních zastupitelství počítala. A novela tehdy dokonce prošla prvním čtením.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru