Zástupci 32 států Evropské unie, NATO a OECD v Praze od čtvrtka diskutovali o bezpečné výstavbě chystaných mobilních sítí páté generace (5G). Během konference ani jednou nepadla slova Čína nebo Huawei. Mezi řádky se ale řešila právě rizika související se zmíněným telekomunikačním gigantem, který patří ke světovým lídrům ve vývoji 5G. Zvláště USA se obávají, že čínský Huawei zmíněnou technologii zneužije ke špionáži pro komunistickou vládu své země. Podle zahraničních médií se proto budou Američané v Praze snažit přesvědčit ostatní západní státy o tom, aby svým operátorům spolupráci s čínským dodavatelem zakázaly.
Podle přijatého dokumentu Pražské návrhy, který byl na konferenci představen v pátek, by při budování mobilních sítí páté generace státy ovšem měly brát ohled i na to, zda existuje riziko vlivu třetí země na dodavatele technologií. Při zabezpečení sítí je také třeba vzít v potaz, že kybernetické útoky nemusí využívat jen technické slabiny systémů, ale mohou být vedeny i někým, kdo zná systém zevnitř. Návrhy z konference by se měly stát příspěvkem k debatě o společném postupu Evropské unie a Severoatlantické aliance ke spuštění 5G.
Dokument konstatuje, že sítě 5G změní fungování ekonomiky i společnosti, když umožní automatizaci řady činností. S větší digitalizací ale také vzroste riziko kybernetických útoků, které by v budoucnu mohly mít horší dopady, než je tomu nyní. Účastníci konference proto vypracovali řadu nezávazných obecných principů, které by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit. Dokument také upozorňuje, že zajištění dostatečné míry bezpečnosti si může vyžádat i zvýšené náklady.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...