Po 33 letech práce v logistice na globální úrovni mě nepřestává udivovat, jak málo globalizovaná vlastně je světová ekonomika. Vzhledem k obavám, které se vynořují okolo globalizace, by se dalo namítnout, že je tato moje teze falešná. Ale v době, kdy se stále více šíří populismus a nacionalismus, zatímco multilateralismus čelí stále větším hrozbám, je třeba si uspořádat fakta a dobře jim porozumět.

Jedním z nich je, že pouhých 20 procent objemu celosvětové výroby míří na export. Globálně činí investice firem na koupi, vybudování nebo rozšíření mezinárodních operací méně než 10 procent jejich celkové tvorby fixního kapitálu. Pouhá tři procenta lidí žijí mimo zemi, v níž se narodili. A celosvětově − podle údajů Světové poštovní unie − činí celkový počet mezinárodních zásilek pouze 1,3 procenta z celkového počtu zásilek doručených vnitrostátně.

Současně platí, že přes všechny řeči o globálních dodavatelských řetězcích patří většina těchto vazeb k regionálním. Tento fakt potvrzuje i DHL index globální propojenosti, který sestavili vědci z NYU Stern School of Business a IESE Business School. Ukazuje se, že nikoliv globalizace sama o sobě, ale spíše regionalizace světové ekonomiky je tím, co podporuje ekonomický růst v některých částech světa.

Přeshraniční obchod, ať už v regionálním, či globálním rozsahu, napomáhá ekonomické prosperitě. Z tohoto pohledu se 4,5 miliardy lidí žijících v Asii jeví jako nezastavitelná ekonomická síla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru