Před devíti lety měl našlápnuto k hvězdné kariéře v medicíně a lékařském výzkumu. Imunulog prof. Radek Špíšek se ale rozhodl rozkročit do byznysu a kývnout na nabídku společnosti PPF, aby vybudoval farmaceutickou firmu s vlastními léky na trhu.

HN: Zhruba před rokem jste se stal generálním ředitelem firmy Sotio, kterou jste před devíti lety spoluzakládal. Proč až loni?

Poměrně dlouho se mi dařilo se ředitelem nestát. Měl jsem pro to docela dost dobrých důvodů. Loni jsem ale dostal od našeho majitele, společnosti PPF, víceméně jasnou zprávu, že odpovědnosti se nelze vyhýbat donekonečna.

HN: Jaké dobré důvody to byly?

Především jsem byl zodpovědný za odbornou část firmy, což je samo o sobě velké množství práce. Krom toho problém lidí s lékařským či obecně přírodovědným vzděláním je z mé zkušenosti takový, že máme tendenci být moc hodní. Já aspoň jsem. Příliš empatický, s tendencí lidi nerozčilovat a pokud možno lidské vztahy neeskalovat. Takže jsem se bál toho, že když se stanu ředitelem, budu muset přesně tohle dělat.

HN: A stalo se to?

Ano, dnes je to agenda, která tvoří velkou část mé práce. Musím ale říct, že jsem na sebe docela pyšný, protože i s tím mým handicapem to docela zvládám. Firma běží. A běží tak, jak bych chtěl, aby běžela. Posouvá se k tomu, aby se jednou stala farmaceutickou firmou s vlastními léky na trhu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru