Pokud Velká Británie odejde z Evropské unie, mělo by se ve Skotsku do dvou let konat nové referendum o nezávislosti. Tato slova pronesla skotská premiérka a šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová v tamním parlamentu. Domnívá se, že brexit by měl negativní dopad na místní ekonomiku, a proto by Skotové měli získat ještě jednu možnost rozhodnout o svém osudu. Premiérka upřesnila, že do konce roku vznikne legislativa, jež by nové lidové hlasování umožnila.

Podpora pro nezávislost Skotska se nyní vyšplhala na nejvyšší úroveň od roku 2015.

Už jednou hlasovali

Skotové už možnost vyjádřit se v referendu o odtržení od zbytku země jednou dostali. V září 2014 ale v lidovém hlasování nezávislost odmítli. Proti bylo více než 55 procent lidí.

Tehdy se očekávalo, že referendum uzavře otázku kolem nezávislosti Skotska nejméně na jednu generaci. To ale nakonec nevyšlo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.