Naprostý zákaz dvojí kvality potravin v europarlamentu neprošel. Ministerstvo zemědělství proto chystá vlastní, přísnější verzi, jež by měla platit takřka okamžitě − na rozdíl od evropské směrnice, kterou má do české legislativy vnést resort obchodu a průmyslu, což bude trvat podstatně déle. K lepšímu jídlu pro Čechy prý stačí novela zákona o potravinách, která pod hrozbou pokuty výrobcům zakáže uvádět potraviny, které budou mít stejný obal jako v zahraničí, ale jiné složení.

Česko se zatím k uvolněnému postoji ke dvojí kvalitě potravin postavilo nejpřísněji, přestože s podobným zákonem (který se navíc bude těžko kontrolovat) mohlo přijít už dávno. Slovenská ministryně hospodářství Gabriela Matečná sice "jasně" vyzvala koncerny, aby s praktikou dvojí kvality přestaly, a také dodala, že je potřeba, aby se informace o jiném složení výrobku "viditelně" dostala ke spotřebiteli. Speciální zákon ale zatím nepřipravuje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 02.05.2019 08:34
"Potraviny se v Česku na celkových výdajích podílejí 20 procenty, v Německu tento podíl dosahuje 12 procent a ve Francii 15 procent" - pokud je v Německu průměrná mediánová mzda cca. 80000 a v Čechách přinejlepším průměrná 30000, tak to pořád znamená, že Němec utratí 9600 a Čech 6000. Srovnáváte tu hrušky s jabkama, nikde se neplatí potraviny procentuálním podílem ze mzdy, to by pak v Indii a v rozvojových státech měli nejdražší potraviny na světě, když na ně vydávají více jak polovinu příjmu. "Podle průzkumu GFK je totiž jedinou zemí v Evropě, kde lidé nakupují se slevou přes polovinu balených potravin a drogerie" - to, že jsou dvě pětiny zboží prodáno v "akci" neznamená, že stojí méně, jen je to v ČR více používaný marketingový nástroj než jinde. Nebo už nepamatujete Šimka s Grossmannem (a jejich: Nechci slevu zadarmo)?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru