Bankovní rada ČNB ve čtvrtek projedná novou ekonomickou prognózu a bude hlasovat o sazbách.

Trh věří, že úroky půjdou ze současných 1,75 procenta na dvě procenta. Proč by se po pěti měsících stability měly právě na květnovém zasedání sazby zvýšit? Růst spotřebitelských cen se mezitím vyšplhal na tři procenta − horní limit inflačního cíle ČNB.

Riziku neplnění svého mandátu ale bankovní rada ČNB mohla předejít. Stačilo se neupínat tak silně na vlastní ne zcela spolehlivou makroekonomickou prognózu, která bez ohledu na realitu tvrdošíjně a setrvale předpovídá posilování domácí měny pod 25 korun za euro. Úrokové sazby se měly zvyšovat dříve a zpočátku i po větších krocích. Nestalo se tak a "normalizace sazeb" zaostala za hospodářským cyklem: ekonomika zpomaluje a sazby nestihly vystoupat na úrovně blízké inflaci. Základní sazba by se v ideálním případě měla nyní pohybovat v blízkosti tří procent a ČNB by už pomalu připravovala trh na "otočení kormidla" směrem dolů, k nižším úrokům.

Věřím, že členové rady využijí nejspíš poslední příležitost pro zvýšení sazeb a pokusí se i napravit svou reputaci představením nové prognózy kurzu koruny, která nebude ignorovat silné kurzotvorné faktory jako globální rizika a překoupenost české koruny.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru