V jednom ze svých projevů vyjádřila výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardová znepokojení, které už delší čas pociťuje většinová společnost vůči bankám. Podle ní se finanční odvětví v mnoha případech odchýlilo od svého "původního, vznešeného záměru" pomáhat firmám s financováním podnikání nebo půjčovat rodinám na bydlení. "A příliš často sloužilo spíš samo sobě, než aby sloužilo lidem a hospodářství jako celku," řekla Lagardová na prestižní akci v londýnské City koncem února. "Já ale věřím, že můžeme vybudovat finanční sektor lepší − takový, který bude bezpečnější, udržitelný a etičtější. Finanční sektor s širším chápáním svého smyslu."

David Rozumek, Čech, který se v ústředí MMF ve Washingtonu zabývá regulací bank, říká, že etické chování je třeba ve finanční oblasti začít vynucovat také regulací. A to přesto, že řada finančních domů už některé tyto standardy přijala za své sama, a to pod tlakem veřejnosti, zákazníků či investorů.

"Problémy, kterým čelíme, jsou závažné a globální, a proto je na ně potřeba reagovat koordinovaně," říká Rozumek v rozhovoru pro HN. "Když se podíváte na projev Christine Lagardové v Londýně, směr naší agendy začíná být vcelku jasný. Je to vlak, který se už rozjel a nabírá na rychlosti."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.