Když premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že hodlá jmenovat tehdy ještě budoucího ministra průmyslu Karla Havlíčka a ministryni financí Alenu Schillerovou místopředsedy vlády, vypadalo to na formální akt. Hlas vicepremiéra nemá větší váhu než hlas řadového ministra. Po úterním uvedení obou politiků do funkcí je to jinak.

Může jít o zárodek budoucího užšího okruhu ekonomických ministrů, kteří budou s odbory a firmami řešit hlavní ekonomické otázky. Tak to Schillerová napsala na twitter: "Skvělá příležitost obnovit platformu ekonomických resortů, kde se se zástupci podnikatelů i zaměstnanců budeme věnovat nejdůležitějším otázkám ekonomiky a hospodářské politiky."

Podobné užší ekonomické vedení vlády už existovalo za premiéra Václava Klause v 90. letech. Takzvaná porada ekonomických ministrů předcházela zasedání vlády, kam už šéfové resortů přicházeli s předjednanými návrhy. Teď by se podle ministryně financí rozhovorů účastnili i zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, tak jako na jednání současné tripartity. "Mělo by jít o příležitostná neformální setkávání, respektive o podrobné diskuse na vybraná témata," potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.