Ceny průmyslových výrobců loni v Česku rostly téměř nejpomaleji ze všech zemí Evropské unie. Podle dat Eurostatu tuzemské firmy zdražily svou produkci o dvě procenta. Pomaleji rostly ceny už jen ve Slovinsku, na Maltě, v Lucembursku a Irsku, kde dokonce o 1,9 procenta klesly. Například na Slovensku přitom průmyslové podniky zdražily o pět procent, v Estonsku dokonce o 7,1 procenta.

Jedním z důvodů pomalejšího růstu je velká konkurence v sektoru automotive, tedy výrobců aut a jejich dodavatelů, na němž je český průmysl výrazně závislý. "Jestliže se například loni pomalu, ale jistě nasycoval zejména západoevropský trh s automobily, je zřejmé, že to představovalo další tlak i na samotné výrobce, aby své ceny nenavyšovali," říká hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.