Poprvé po dvou stoletích japonský císař dobrovolně odstupuje. Nástupcem 85letého panovníka Akihita se 1. května stane jeho syn, korunní princ Naruhito. Ten slibuje, že bude pokračovat v politice svého otce. Císař působí především jako symbolická a striktně nepolitická figura. Akihito ale i přes všechna omezení dával najevo své názory.

"Císař dnes hraje jen symbolickou roli, a to menší než třeba britská královská rodina. Příliš nevystupuje na veřejnosti. Je to vlastně instituce, o které Japonci v běžném životě vlastně moc nevědí, ale když se něco stane, on společnost podrží. Například když došlo v roce 2011 k zemětřesení a tsunami, on byl takovým symbolem naděje, záchytným bodem," vysvětluje Michal Kolmaš, odborník na Japonsko z Metropolitní univerzity Praha.

Není to vlastně nic nového. "Nemá politickou roli, což ostatně nemá od nějakého 12. či 13. století, takže to je tradice dlouhá osm set let. Začalo to tím, že bohaté rodiny vytvořily funkci regenta, zástupce císaře − protože císař byl velmi často ještě dítě, a tak regent vládl místo něj. Ale potom už regent zůstal. Protože to těm rodinám vyhovovalo, ony měly obrovskou moc. A pokračovalo to až do dneška," říká Kolmaš.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.