Neúspěšní živnostníci se budou moci svých dluhů zbavit rychleji a jednodušším způsobem než dosud. Oddlužení živnostníků by v budoucnu mělo trvat tři roky, tedy o dva méně než nyní. Zároveň by nebyla uvedena žádná minimální částka, kterou musí svým věřitelům zaplatit.

Nová pravidla zavádí evropská směrnice, která na konci března prošla Evropským parlamentem. V květnu by ji měla definitivně schválit Rada EU. Jednotlivé státy pak budou mít dva roky na to, aby změnu zapracovaly do svých zákonů.

"Změna může pomoci spoustě poctivých živnostníků," říká Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. "Pokud ale lidé půjdou podnikat s vidinou toho, že se nic nestane, když se jim to nepovede, tak to není správná cesta a trh to jen zhorší," upozorňuje muž, který po odchodu Karla Havlíčka na ministerstvo průmyslu asociaci dočasně vede.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru