Zkrachoval? Žádné peníze mu nepůjčíme! Když se člověk baví s podnikateli ze Spojených států a z Evropy, narazí okamžitě na jeden obrovský rozdíl. Zatímco v Americe je krach běžnou součástí podnikání a zkušenost s ním je pro úvěrující bankéře známkou jisté podnikatelské zralosti, v Evropě má zkrachovalý podnikatel nálepku lúzra, který by už podnikat nikdy neměl. Jenže − i Evropa si uvědomuje, že bez firem a podnikatelů nikdy nebude ekonomickým či inovačním lídrem světa. A svůj pohled na ty, kteří neuspěli, v posledních letech výrazně mění. Součástí změny tohoto pohledu je i postupné zjednodušení legislativy, co se týká bankrotů. A také snaha uzákonit pravidlo, že v případě vyhlášení bankrotu by celý proces oddlužení neměl ve všech zemích Evropy trvat déle než tři roky. To by mělo pomoci rozhýbat podnikání a přesvědčit obyvatele, že se nemají bát podnikat, protože bankrot neznamená černou skvrnu na celý život.

Celoevropská regulace bankrotů se má vztahovat i na Českou republiku. Na zemi, která má s bankroty obecně velmi osobní zkušenost, protože jsou to právě dluhy a neschopnost se jich za rozumných podmínek zbavit, které mají velmi negativní vliv na ekonomiku. I proto má česká debata, zda umožnit podnikatelům rychlejší oddlužení, ve srovnání s Evropou dva speciální kontexty.

Zaprvé, jestli podnikatelé nebudou víc podvádět, když už stejně podle rétoriky mnoha politiků podvádějí. A zadruhé, jestli k podnikatelskému balíčku oddlužení nepřihodit ještě běžného spotřebitele a i jemu neumožnit zjednodušené exekuce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru