Sucho se začalo brát jako hrozba s velkými důsledky teprve od roku 2014. Postupně byla založena komise Voda-sucho, vláda schválila usnesení k suchu i příslušnou koncepci. Hodně se očekávalo od loni vzniklé Národní koalice pro boj se suchem, která kromě odborníků zahrnovala i tři ministry. Bylo to poprvé, kdy se do komise dostali přímo politici. Ale konkrétní opatření se zatím neprojevila.
Odborníci již dlouho vědí, co je třeba proti suchu či povodním dělat, ale o jejich závěry se obvykle neopírají žádná konkrétní opatření. Informace, že nám hrozí sucho a jaké dopady bude mít, se přitom objevují neustále.
Některé kroky pomalu a v omezeném rozsahu již probíhají (programy jako Dešťovka, podpora budování nových zdrojů vody, zpřísňují se pravidla pro hospodaření tak, aby půda zadržovala co nejvíce vody). Ale je to stále málo. Pro změnu situace se musí zmenšit bloky polí, snížit podpora pěstování řepky, kukuřice atd. Aby byla opatření efektivní, musí být řízena meziresortně, podpořena finančně a často i legislativně (např. vodní nebo stavební zákon). Zdá se, že na všechno je dost času, přitom nám ale i v letošním roce hrozí sucho.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru