Sucho se začalo brát jako hrozba s velkými důsledky teprve od roku 2014. Postupně byla založena komise Voda-sucho, vláda schválila usnesení k suchu i příslušnou koncepci. Hodně se očekávalo od loni vzniklé Národní koalice pro boj se suchem, která kromě odborníků zahrnovala i tři ministry. Bylo to poprvé, kdy se do komise dostali přímo politici. Ale konkrétní opatření se zatím neprojevila.

Odborníci již dlouho vědí, co je třeba proti suchu či povodním dělat, ale o jejich závěry se obvykle neopírají žádná konkrétní opatření. Informace, že nám hrozí sucho a jaké dopady bude mít, se přitom objevují neustále.

Některé kroky pomalu a v omezeném rozsahu již probíhají (programy jako Dešťovka, podpora budování nových zdrojů vody, zpřísňují se pravidla pro hospodaření tak, aby půda zadržovala co nejvíce vody). Ale je to stále málo. Pro změnu situace se musí zmenšit bloky polí, snížit podpora pěstování řepky, kukuřice atd. Aby byla opatření efektivní, musí být  řízena meziresortně, podpořena finančně a často i legislativně (např. vodní nebo stavební zákon). Zdá se, že na všechno je dost času, přitom nám ale i v letošním roce hrozí sucho.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru