Na závěr své návštěvy v Číně označil Miloš Zeman zemi, jejímž je prezidentem, za "vzteklý červený kousek" Evropy.

Důvodem Zemanova podivuhodně vlasteneckého výroku je ostražitost českých bezpečnostních expertů, jmenovitě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), vůči čínské technologické firmě Huawei a její možné účasti při výstavbě sítě 5G v Česku. A samozřejmě, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, který nikdy nepropásne příležitost překonat svého mistra, si na Twitteru přímo z Pekingu ještě přisadil. "V přístupu k Huaweii" je podle něj "ČR v rámci EU (!) servilním hujerem".

Návštěvník Číny, který tam nedávno cestoval jako soukromý turista, nikoli jako člen hradní delegace, by se ovšem od Ovčáčka ze všeho nejraději dozvěděl, jak se mu vůbec podařilo v Číně dostat na Twitter.

Předvedli mu Číňané nějakou virtuální Potěmkinovu vesnici a dočasně − a pro obyčejného smrtelníka v Číně jinak nedosažitelně − ho na Twitter pustili? Nebo si chytrý Jirka ještě před odjezdem do Číny do mobilu stáhl službu VPN, která mu pak v Pekingu umožnila obejít "Velkou čínskou ochrannou zeď" (Great Firewall)?

Tedy čínskou digitální oponu, kterou tamní komunistická strana svým občanům a návštěvníkům země filtruje obsah internetu, blokuje přístup k řadě západních sítí, služeb a médií, jako je právě Twitter či Google nebo také třeba internetový portál těchto novin IHNED.cz. V jednu chvíli se na český zpravodajský web z Číny připojíte, ale za několik hodin už ne. Mezitím nejspíše bezpečnostní software vyhodnotil, že zrovna na tyhle informace v Číně není − nesmí být − nikdo zvědavý.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru