Zájem Československa o členství v Evropských společenstvích byl vetknut již volebním heslem Občanského fóra "Zpátky do Evropy". Doteď je toto směřování ztělesněním ideálu revoluce před 30 lety. Přesně v půli, tedy před 15 lety, zakotvila naše republika tam, kde vždy chtěla být. Mezi respektovanými evropskými zeměmi, které mají dohodnutý mechanismus politické dohody, jsou svéprávné, rozhodují spolu a jsou (již desetiletí) schopny trpělivě hledat a nalézt shodu.

Vzdušné halucinace

Nic jiného a nic lepšího se nám postavit od druhé světové války nepodařilo. Už jen to, že britští vyjednavači, politici a diplomaté nebyli schopni přijít s "alternativní EU", mluví za vše. Proč tak zkušení a staletími vládnutí protřelí Britové nenavrhnou svou vlastní vizi ideální unie – minimální byrokracie, přímý náslech vůle lidu, jen samé ekonomické výhody, shoda mezi národy a pevné nervy a neochvějné rozhodování. Ale nejenže k ničemu takovému nikoho nepřemluvili (ani nalomenou Itálii, Maďarsko či nás), nikoho nic podobného dokonce ani nenapadlo. Lepší unie, rozuměj lepší uspořádání mezi evropskými národy mimo EU, je nejen neexistující projekt, je to politická fantasmagorie. Což je smutně vidět na případě UK, které se podařilo ztrapnit se mezi národy tím, že udělala pravý opak celkem dobrého pravidla "think ahead". Neměli v ruce žádnou kartu, žádné řešení. Podobně jej nemá ani náš Václav Klaus.

Související

Chiméry různých intelektuálů s "jednoduchým řešením" typu zastavit integraci na pouhé zóně volného obchodu, jak o tom Václav Klaus kdysi hovořil, žalostně nefungují, jak bolestně ukazuje brexit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Ohlídal 01.05.2019 15:13
Škoda, že se článek mající zdůraznit důvody proč Česku prospěla EU zvrhl v útoky na názorové protivníky a diskuzní fauly typu "srovnejte Ukrajinu a Rumunsko nebo Pobaltí a Bělorusko". Samotných argumentů pro EU zas tolik nemá a pokud má, tak jen jako zastřený útok na odpůrce. V podstatě to není článek o EU a jejích výhodách, ale o všech, kteří nesouhlasí se Sedláčkem a o tom, jak jim to všem natřel. Škoda. PS: srovnání Ukrajiny (HDP na hlavu v roce 2005 1900 USD, naděje na dožití 73 ženy/62 muži) a Rumunska (v tu samou dobu 4650 USD, naděje na dožití 75 ženy/68 muži), jako by měly stejnou výchozí pozici a Rumunsko díky EU dosáhlo lepších výsledků... Mno, raději bez komentáře. Ditto Pobaltí a Bělorusko. PPS: Osobně EU vnímám pozitivně, ale článek jako tento tomu opravdu nepomůže.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru