Zájem Československa o členství v Evropských společenstvích byl vetknut již volebním heslem Občanského fóra "Zpátky do Evropy". Doteď je toto směřování ztělesněním ideálu revoluce před 30 lety. Přesně v půli, tedy před 15 lety, zakotvila naše republika tam, kde vždy chtěla být. Mezi respektovanými evropskými zeměmi, které mají dohodnutý mechanismus politické dohody, jsou svéprávné, rozhodují spolu a jsou (již desetiletí) schopny trpělivě hledat a nalézt shodu.

Vzdušné halucinace

Nic jiného a nic lepšího se nám postavit od druhé světové války nepodařilo. Už jen to, že britští vyjednavači, politici a diplomaté nebyli schopni přijít s "alternativní EU", mluví za vše. Proč tak zkušení a staletími vládnutí protřelí Britové nenavrhnou svou vlastní vizi ideální unie – minimální byrokracie, přímý náslech vůle lidu, jen samé ekonomické výhody, shoda mezi národy a pevné nervy a neochvějné rozhodování. Ale nejenže k ničemu takovému nikoho nepřemluvili (ani nalomenou Itálii, Maďarsko či nás), nikoho nic podobného dokonce ani nenapadlo. Lepší unie, rozuměj lepší uspořádání mezi evropskými národy mimo EU, je nejen neexistující projekt, je to politická fantasmagorie. Což je smutně vidět na případě UK, které se podařilo ztrapnit se mezi národy tím, že udělala pravý opak celkem dobrého pravidla "think ahead". Neměli v ruce žádnou kartu, žádné řešení. Podobně jej nemá ani náš Václav Klaus.

Související

Chiméry různých intelektuálů s "jednoduchým řešením" typu zastavit integraci na pouhé zóně volného obchodu, jak o tom Václav Klaus kdysi hovořil, žalostně nefungují, jak bolestně ukazuje brexit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Petr Ohlídal 01.05.2019 15:13
Škoda, že se článek mající zdůraznit důvody proč Česku prospěla EU zvrhl v útoky na názorové protivníky a diskuzní fauly typu "srovnejte Ukrajinu a Rumunsko nebo Pobaltí a Bělorusko". Samotných argumentů pro EU zas tolik nemá a pokud má, tak jen jako zastřený útok na odpůrce. V podstatě to není článek o EU a jejích výhodách, ale o všech, kteří nesouhlasí se Sedláčkem a o tom, jak jim to všem natřel. Škoda. PS: srovnání Ukrajiny (HDP na hlavu v roce 2005 1900 USD, naděje na dožití 73 ženy/62 muži) a Rumunska (v tu samou dobu 4650 USD, naděje na dožití 75 ženy/68 muži), jako by měly stejnou výchozí pozici a Rumunsko díky EU dosáhlo lepších výsledků... Mno, raději bez komentáře. Ditto Pobaltí a Bělorusko. PPS: Osobně EU vnímám pozitivně, ale článek jako tento tomu opravdu nepomůže.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru