Pochvalovat si nízkou nezaměstnanost je jedna věc, vedle ní ale stojí fakt, že každá třetí česká společnost hlásí nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací. A je tu ještě jeden alarmující jev, kterému už plošně není věnována tak velká pozornost. Každý třetí nezaměstnaný člověk je z věkové kategorie padesát a více let. Podle manažera marketingu a náboru ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta je aktuální situace kombinující nedostatek pracovníků a vysokou míru nezaměstnanosti starších generací příležitostí ke změně.

"Firmy jsou nuceny přehodnotit své diskriminační postupy, protože by jinak neměly koho zaměstnat," říká. Je si ale zároveň vědom, že rozšířené odmítání uchazečů kvůli jejich vyššímu věku ustupuje jen pozvolna.

Vzdělání z minulého režimu nestačí

Jedním z důvodů, proč mnohá místa zůstávají neobsazená, je rozpor mezi požadavky zaměstnavatelů na potenciální pracovníky a profily nezaměstnaných. "Dochází k paradoxu, že firmy nemohou obsadit volná pracovní místa ani v situaci, kdy nezaměstnanost postupně roste. Problém se zhoršuje tím, že populace stárne a ubývá lidí v produktivním věku, což dále prohlubuje nedostatek lidí s požadovaným profilem zaměstnance," vysvětluje Halbrštát.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavla Kubová 29.04.2019 07:00
Nesouhlasím s tím, že generace 50+ nemá potřebné technické znalosti. Pane autore, copak asi dělali těch 30 let po sametové revoluci? Spali v jeskyni? Naopak bych řekla, že mnozí z nich mají daleko větší znalosti, než nastupující lidé po škole a hlavně daleko větší pracovní nasazení a loajalitu k zaměstnavateli. Prostě neberou práci jako hru, kterou, když mě občas nebaví, vypnu a koupím si novou :-)
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru