Pochvalovat si nízkou nezaměstnanost je jedna věc, vedle ní ale stojí fakt, že každá třetí česká společnost hlásí nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací. A je tu ještě jeden alarmující jev, kterému už plošně není věnována tak velká pozornost. Každý třetí nezaměstnaný člověk je z věkové kategorie padesát a více let. Podle manažera marketingu a náboru ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta je aktuální situace kombinující nedostatek pracovníků a vysokou míru nezaměstnanosti starších generací příležitostí ke změně.

"Firmy jsou nuceny přehodnotit své diskriminační postupy, protože by jinak neměly koho zaměstnat," říká. Je si ale zároveň vědom, že rozšířené odmítání uchazečů kvůli jejich vyššímu věku ustupuje jen pozvolna.

Vzdělání z minulého režimu nestačí

Jedním z důvodů, proč mnohá místa zůstávají neobsazená, je rozpor mezi požadavky zaměstnavatelů na potenciální pracovníky a profily nezaměstnaných. "Dochází k paradoxu, že firmy nemohou obsadit volná pracovní místa ani v situaci, kdy nezaměstnanost postupně roste. Problém se zhoršuje tím, že populace stárne a ubývá lidí v produktivním věku, což dále prohlubuje nedostatek lidí s požadovaným profilem zaměstnance," vysvětluje Halbrštát.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru