Spory v italské vládnoucí koalici, kterou tvoří protiimigrační Liga a euroskeptické Hnutí pěti hvězd, se vyostřují. Vůbec naposledy se strany neshodly na tom, jak naložit s vysokým dluhem Říma.

Média popisují zasedání italské vlády z tohoto týdne jako jedno z nejvypjatějších.

V čele hlavního města stojí od roku 2016 Virginia Ra­ggiová z Hnutí pěti hvězd. Ta se do křesla starostky dostala se slibem, že zprůhlední chod města a zasadí ránu chronickým neduhům, jako jsou nevyhovující hromadná doprava, nefungující svoz odpadu či špatný stav silnic. To se jí ale příliš nedaří. Město navíc tíží dluh v objemu 12 miliard eur, tedy v přepočtu 312 miliard korun. Experti varují, že pokud Řím nebude svůj dluh restrukturalizovat, tak mu může za tři roky hrozit bankrot.

Hnutí pěti hvězd proto přišlo s nápadem, že část dluhu by přešla na stát. Jeho šéf Luigi di Maio zdůrazňuje, že velká část dluhu vznikla v době, kdy jeho hnutí město ještě neovládalo. Kvůli svým problémům si navíc Řím nemůže dovolit výrazněji osekat náklady.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.