Kolikrát jste za poslední, řekněme, měsíc použili termín devadesátá léta? Předpokládám, že párkrát ano. A kolikrát jste použili slovo nultá či desátá léta? Vsadím se, že o mnohem méně. Jak to? To se nic nedělo?

Důvodem může být, že na tato období nemáme pořádný název. Můžeme to sice nějak poměrně neohrabaně popsat, třeba přelom tisíciletí nebo mileniální desetiletí, ale toto desetiletí nemá žádné zajeté jméno. Osmdesátá léta ano, sedmdesátá též − to si každý něco představí, každé to období má svou "barvu" a náladu. Dvacátá léta, třicátá léta atd. Jen počátek století, první dvě dekády jako by chyběly. Nijak se nejmenují. A tak o nich skoro nemluvíme. Rozhodně ne tak často jako o devadesátkách. Proč? Protože zkrátka pro ně nemáme šikovné, rychlé, všeobecně používané jazykové označení. Nultá a desátá léta jako by chyběla.

Upozorňuji, že trvání "nultých" let je stejně dlouhé jako let devadesátých: deset let. A nebyla to zrovna doba, kdy by se nic nedělo, naopak. V roce 2000 všichni čekali, že zkolabují počítačové systémy včetně semaforů. Tisíciletí nás ve stejném roce uvítalo kolosálním splasknutím dot-com bubliny. V roce 2001 proběhl útok na Dvojčata a Pentagon a následné války. V roce 2004 vstoupily postkomunistické země do EU. V roce 2007 začal credit crunch, který provázel celou západní civilizaci hezkou řádku let, plných velice originálních překvapení. Zkrátka nebylo to žádné "uneventful" období (to se zase na oplátku zrovna do češtiny špatně překládá, protože na to nemáme žádný zažitý termín).

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký je opak křehkosti? A pozor, pevný to není.
  • Co skrývá symbolické číslo ďábla 666?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se