Od neznámého fotografa z počátku 20. století to byl slušný výkon: zachytil špatně osvětlený dělnický byt o rozloze 12 metrů čtverečních. Žena v pruhované zástěře a čtyři děti jsou mírně rozostřené, detailně lze naopak vidět dřevěné dveře, postel a poličku s několika hrnečky. Dobových černobílých snímků, které dokumentují život chudých Pražanů v 19. a 20. století, je na nové výstavě Muzea hlavního města Prahy plno. Stejně jako písemných dokumentů, obrazů či místopisu chudinských čtvrtí a dělnických kolonií.
Velkou etnografickou přehlídku jménem Chudá Praha přichystala kurátorka Jana Viktorínová. Doplňuje ji rozsahem menší výstava v sousedním sále nazvaná Dýmová hora, mapující život jedné současné bezdomovecké komunity. Jejím autorem je umělec, který si nechal svou graffiti přezdívku Epos 257.
"Není náhodou, že se výstava Dýmová hora odehrává v muzeu, a ne galerii současného umění," říká Tomáš Pospiszyl, kurátor Eposovy výstavy. Ta má muzeální charakter − avšak s jemnou parodickou nadsázkou.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...