Do Seznamu nastoupil po škole, v letech 2006 až 2016 ho řídil, dnes je jedním z jeho tří šéfů. "Jde nám o český trh a chceme, aby se mu dařilo. Googlu je náš trh v globálním měřítku lhostejný," říká. Kromě toho je Pavel Zima nadšeným amatérským fotbalistou a sběratelem veteránů.

HN: Kdy jste naposled mluvil s majitelem Seznamu Ivem Lukačovičem?

Přesně si to nepamatuju. Asi před čtrnácti dny. On v Seznamu není aktivní už minimálně dva roky. Řešíme jen nárazové věci.

HN: V čem tedy spočívala v únoru oznámená změna, kdy váš majitel odešel z představenstva?

Ivo formálně potvrdil, že se řízení Seznamu nevěnuje, a tudíž ani nemusí být v představenstvu. Bylo to jeho rozhodnutí, a proč ho učinil právě teď, jsem nezjišťoval.

Související

HN: Vy jste zároveň zavedli poměrně netradiční způsob řízení firmy. Už dřív jste měli tři CEO, vy jste jedním z nich, a teď jste navíc zavedli systém rotujícího předsedy představenstva. Na něm se s ostatními dvěma CEO budete střídat. Proč?

Protože zákon stanoví, že předseda představenstva musí být jeden. Před Ivovým odchodem jsme měli jednoho předsedu a tři místopředsedy. Teď tam zůstáváme jen tři a za rok se všichni vystřídáme na postu předsedy. Což znamená změnu v zápisu do obchodního rejstříku.

HN: Spíš se ptám, proč jste zvolili tak neobvyklé řešení?

Firmu řídí tři lidé a my nechtěli narušit rovnováhu, která se v posledních dvou letech vytvořila. Přemýšleli jsme a Ivo přišel s nápadem: Pojďte se střídat! A protože děláme věci netradičně, přišlo nám to jako dobrý nápad.

HN: Otázka možná měla znít, proč v prvé řadě zavedl Seznam tři rovnocenné šéfy. Většina firem si bohatě vystačí s jedním.

To má určité historické důvody. Já jsem jako generální ředitel řídil Seznam v letech 2006−2016. Pak přišel Ivo s celkem pochopitelným požadavkem, že jsme už velká firma a měli bychom mít fungující představenstvo.

HN: To do té doby nebylo?

Bylo, ale jako zcela formální orgán. A my chtěli, aby začalo normálně fungovat. Vzali jsme si příručky a začali zkoumat, jak se takové představenstvo dělá. V první fázi jsme se začali scházet jako komise, zhruba dvakrát týdně, a lidé za námi přicházeli s požadavky a nápady. A bylo to vše od naprostých maličkostí až po strategické záležitosti. Firmu to strašně zpomalilo a my cítili, že se musíme zase vrátit do exekutivy. Takže jsme vytvořili model se třemi CEO a zároveň udělali větší reorganizaci ve firmě, kdy jsme si pod sebe rozdělili přímo produktová oddělení.

HN: Jak to funguje prakticky?

Jsme tři CEO. Každý z nás může rozhodnout cokoli a naší povinností je informovat ostatní, proč to udělal. Fakticky ale máme své sféry zájmu a snažíme se nelézt si moc do zelí. Tomáš Kapalín se věnuje obchodu a marketingu, Ondřej Procházka produktu a vývoji a já obsahové a provozní části.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru