Donedávna očekávané zpevňování kurzu k hranici 25 korun za euro se odkládá. A podle části analytiků oslovených HN by naopak česká měna měla začít oslabovat.

Podle Komerční banky by se kurz v tomto roce neměl výrazněji odchýlit od hodnot mezi 25,50 a 25,80 koruny za euro. "Pro rok 2020 se ale kvůli globálnímu ekonomickému ochlazování obáváme, že koruna může oslabit až nad 26 korun za euro," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Tento názor sdílí i Petr Krpata, hlavní stratég pro měny a úrokové sazby ING Bank v Londýně. "Nemyslíme si, že koruna oslabí hned, ale spíš až v druhé polovině roku. A čekáme, že příští rok se bude držet nad 26 korunami za euro." Nevyloučil však ani možnost většího výkyvu.

Související
25. 4.

ČNB váhající a dvakrát měřícíHN+

Názory HN+ Orientovat se v aktuálních prioritách centrální banky není nikdy snadné. V době, kdy se ekonomické počasí kazí nebo se na to aspoň lidé i firmy...

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V další části textu se dočtete:
  • Kdo chtěl na uměle oslabované koruně vydělat a jak.
  • Jaké jsou další důvody k oslabování koruny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru