Střední Evropa si třicet let po změně režimu a snaze dohnat západní demokracie a ekonomiky stále není jistá, kam hodnotově patří. A zvlášť Češi se v tom zdají být mistry. Například český euroskepticismus je nepochopitelný pro Poláky či Maďary, kteří podle průzkumů Eurobarometru patří mezi nejsilnější zastánce členství v EU, i když nyní mají vlády, které dělají hodně pro to, aby příslušnost těchto zemí k unii oslabily. Češi nemají onen pocit civilizační naléhavosti zajistit se proti výkyvům dějin jako třeba Poláci nebo Litevci, Lotyši či Estonci, kteří dělají všechno pro to, aby patřili k demokratickému Západu, když už se nemohou z blízkosti nejistého, imperiálního východního souseda přemístit fyzicky.

Tento pocit hodnotové i geopolitické nejistoty popisují i různé průzkumy a studie. Ty v řadě případů nabízejí pohled za prvoplánovou interpretaci, která ve skutečnosti může znamenat něco docela jiného. Tak například nedávná studie Pražského institutu bezpečnostních studií, maďarského think-tanku Political Capital a slovenského Globsec ukázala, že v debatách na internetu jsou Češi výrazně protiruští. Ale neznamená to, že jsou automaticky prozápadní.

Studie se věnovala konverzacím na sociálních sítích za poslední dva roky. Ze zmíněných tří zemí jsou Češi nejvíc protiruští, tento sentiment vyjadřovalo 65 procent konverzací. V případě Maďarů dosahuje tento názor 52 procent a mezi Slováky je to jen 23 procent příspěvků. Při podrobné analýze českých postojů jasně vyplývá, že většina je sice prozápadní, ale uvnitř se drobí na různé podskupiny. Není tam jasný společný jmenovatel oné "prozápadnosti", což vedlo výzkumníky k doporučení pro politiky, kteří chtějí udržet a podpořit prozápadní kurz v Česku, že v případě postojů Čechů by se neměla řešit ruská hrozba (to negativní), ale způsob, jak podporovat příslušnost k Západu (to pozitivní).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru