Prounijní strany verbují před květnovými volbami do Evropského parlamentu, aby voliči řekli ne nebezpečnému euroskeptickému snění o czexitu a potvrdili naše pevné místo v unijním klubu. Jenže co když už je pozdě? Co když už jsme fakticky z Evropské unie vystoupili?

Nevěříte? Že je to strašení? Tak se podívejte na poslední monitor soudržnosti EU, který pravidelně dělá think-tank Evropská rada pro zahraniční vztahy. Ten zkoumá v každé unijní zemi takzvanou strukturální kohezi, tedy jak moc je domácí ekonomika propojena s EU, kolik peněz z Bruselu sem teče nebo na čem všem v unii země spolupracuje. Ale pak je tu i individuální koheze, tedy jak se lidé v dané zemi cítí dobře v unii, což se dá zjistit třeba (ne)souhlasem s unijními politikami, volební účastí, cestováním do jiných zemí či důvěrou v celou EU.

A Česko je bizarní případ. Za poslední dekádu země extrémně vydělala na strukturální kohezi − podle monitoru je čtvrtá z osmadvacítky. Ale Češi o EU naprosto ztratili zájem − v individuální kohezi jsme 26. z dvaceti osmi. Podobnou nechuť k EU najdeme už jen v Británii a Maďarsku, i v krizí stiženém Řecku je to lepší. Tak co: byl už czexit, nebo ještě nebyl?

Související

V EU je Česko, ale ne Češi

Jak se něco takového mohlo stát? Oslovuji hlavního autora monitoru a podle mého jednoho z nejchytřejších politických analytiků současného Německa a unijního dění Josefa Janninga. "Na makroúrovni Česko sílí od roku 2007, ale na mikroúrovni indikátory zkušeností, výběrů a přístupů lidí k unijním věcem padly na ještě nižší úroveň," shrnuje Janning srovnání mezi lety 2007 a 2017.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru