Krveprolití na Srí Lance nese podobný rukopis jako mnoho dřívějších akcí džihádistů v jiných zemích. Koordinované útoky sebevražedných atentátníků ve stejnou dobu na více místech. Terčem místa, kde lze předpokládat mnoho mrtvých a velkou publicitu s šokem po celém světě. Mezinárodní hotely a restaurace, kostely. S takovými simultánními útoky přišla v 90. letech al-Káida a praktikují je buď její různé odnože, nebo teroristé hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát. K útokům se po dvou dnech bez důkazů přihlásil tzv. "Islámský stát". Už v úterý náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene prohlásil, že tamní vláda má indicie, že útoky proběhly v reakci na útoky vůči muslimům v novozélandském městě Christchurch ze začátku března. 

Islámský stát se obvykle přihlašuje na Twitteru jménem své takzvané tiskové agentury Aymaq k atentátům během několika hodin. A to i k těm, které někdo provedl spíše jménem této organizace, než že by se jednalo o teror přímo řízený z nějakého centra. 

Proč se vůbec něco takového stalo na Srí Lance, kde se téměř tři čtvrtiny obyvatel hlásí k buddhismu, zatímco jak muslimové, tak křesťané jsou malou menšinou?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.