Srí Lanka nám připomněla, v jakém světě žijeme. Je to stále svět útoků 11. září a útoků na Bali. Snadno se na to zapomene − a není divu, pravděpodobnost, že zemřeme při dopravní nehodě, je podstatně vyšší než možnost, že nás zabijí teroristé.

Jenže i tady platí, že stačí být v nesprávný čas na nesprávném místě − a bohužel, jak ukazuje srílanský příklad, čas ani místo neodhadnete. Srí Lanka bývala klidná a pro zahraniční návštěvníky naprosto bezpečná země.

Kdyby byla teroristická operace od naplánování až po provedení čistě srílanskou věcí, mělo by to tu výhodu, že by se západní turisté mohli vydat do jiných oblíbených destinací s pocitem, že neriskují. Co podporuje hypotézu o domácím terorismu? Fakt, že mezi prvními zatčenými nebyl ani jeden cizinec. A to, že srílanská vláda ukázala na málo známou místní radikální islámskou organizaci.

Z řady hypotetických podezřelých tak zřejmě definitivně vypadli: tamilští separatisté, kteří si dodnes stěžují na brutalitu, s níž armáda potlačila jejich dlouholetý odboj; radikální buddhisté, kteří loni napadali muslimské objekty a přivolali tím vyhlášení výjimečného stavu; a určité armádní kruhy, které by, jak se říká, uvítaly nastolení pevné, nejlépe vojenské vlády. Chaos by k tomu posloužil jako ideální záminka.

Ale proč by kdokoliv z nich útočil na kostely? Tamilové se sice hlásí k hinduismu, ale jsou mezi nimi i křesťané. A proč by chtěli křesťany vraždit buddhisté? Loni napadali mešity, nikoliv kostely.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru