Sektorové daně jsou vždy ošidné, ale pokud jde o daň digitální, nelze proti ní mnoho namítat. Ať už návrh na její zavedení poměřujeme principiálně, mezinárodně, nebo čistě pragmaticky, vždy převažují argumenty pro.

Pokud jde o principy: V Česku v současné době fungují v podstatě dva druhy firem. Jedny platí devatenáctiprocentní daň ze zisku. Jiné ale neplatí − zcela legálně − v podstatě nic. Jde mimo jiné o globální technologické společnosti typu Google. Zatímco Seznam v Česku odvedl za rok 2017 daň 240 milionů korun, Google zaplatil jen 8,2 milionu korun. Jde přitom o společnosti s obdobným tržním podílem a podobnou výší tržeb. To není v pořádku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru