Součástí novely zákona o ČNB, kterou posílá ministerstvo financí po dohodě s ČNB do vlády, je i návrh na "změkčení" podmínek pro poskytování hypoték. Pokud návrh parlament schválí, budou si moci mladí žadatelé do 36 let vzít za účelem pořízení vlastního bydlení v bance hypotéku až o 10 procent nad limit zástavní hodnoty, který ČNB stanoví ostatním.

Mladí by tak mohli dosáhnout i na 100 procent hypotéky. Na splátku hypotéky a dalších dluhů by pak mohli vydávat 50 procent čistého příjmu, tj. až o pět procent více než lidé starší 36 let. Celková hypotéka by mohla být také vyšší než u ostatních žadatelů, protože limit celkového dluhu u mladých by nesměl překročit 10násobek čistého ročního příjmu. Ministerstvo k tomu uvádí poměrně logické zdůvodnění, že mladí žadatelé mají nižší příjmy a úspory, ale je silný předpoklad, že obojí jim v následujících letech poroste.

Související

Reakce bank na změkčení podmínek pro poskytování hypoték pro mladé se různí. Každá banka má totiž jiný obchodní model, jinou věkovou strukturu klientů a jiné zacílení na produkty. Pozitivní reakce poukazují na to, že se otevírají obchodní možnosti u segmentu klientů, který je perspektivní. To je u banky vždy velmi žádaný klient. To jest mimo jiné ten klient, který si pořizuje svoji první nemovitost a bude v ní bydlet. Zkušenost ukazuje, že právě tito lidé mají nejlepší disciplínu při splácení svých hypotečních úvěrů. Na rozdíl od těch, kteří si kupují nemovitost jako investici a nebude pro ně fatální, když o ni z důvodu nesplácení přijdou. Kladně je také hodnocena podpora mladých domácností.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru