Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Ve středu to sdělil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně.

"Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak," uvedl Cimbala. Později upřesnil, že policie navrhla obviněné obžalovat.

"Já takovou informaci nemám, takže platí, že se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla Katarína Janisková, obhájkyně Babišova švagra Martina Herodese, který je mezi obviněnými. Vyjádření dalších obhájců zjišťujeme.

Klíčovými svědky v Babišově trestní kauze Čapího hnízda jsou bankéři z HSBC. Museli znát vlastníky farmy

Aktuální krok policie podle premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza. "Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři informace dřív než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot," uvedl předseda vlády na česko-vietnamském fóru v Praze. "Je to spis, který se vysílá on-line," podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

Vládní ČSSD musí podle předsedy Jana Hamáčka vyčkat, jak se ke kauze Čapí hnízdo postaví státní zástupce. Stejnými slovy záležitost okomentoval první místopředseda strany Roman Onderka.

"Kauza Čapí hnízdo samozřejmě od začátku zatěžuje tuto vládu, protože se týká přímo premiéra. Členové ČSSD si ale v referendu odhlasovali, že s hnutím ANO vstoupíme do vlády a budeme v ní prosazovat náš program. To se nám zatím daří," napsal Onderka, který patřil mezi odpůrce vstupu do vlády.

"Že se kauza pana premiéra bude vyvíjet, jsme věděli, a počítáme i s tím, že to může být negativním směrem. V tuto chvíli ale musíme počkat, jak se k celé věci postaví státní zástupce. Do té doby nebudu předjímat, co bude dál," dodal Hamáček.

V koaliční smlouvě se obě strany dohodly, že "v případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti".

"Policie navrhla obžalovat premiéra této země, hrozí mu deset let vězení. To je stav ČR v roce 2019 a snad také definitivní odpověď na otázky, proč piráti odmítli jít s ANO do vlády. Pan premiér podniká aktivní kroky, které ukazují, že je v politice za účelem osobního zisku," uvedl na Twitteru předseda pirátů Ivan Bartoš.

"Pan premiér vykostil a zařízl veškerou protikorupční legislativu, zpolitizoval státní správu a odmítá zrušit nesmyslné povinné přimíchávání biopaliv první generace, z nějž těží opět on osobně. Jeho střet zájmů řeší Evropská komise. Čapí hnízdo je jen třešnička na dortu," doplnil Bartoš.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je to, že policie navrhla Babiše obžalovat, dobrou zprávou právě pro premiéra. "Čím dřív bude kauza u nezávislého soudu, tím dřív bude mít možnost očistit své jméno a zbavit svou zemi ostudy," napsal na Twitteru.

Andrej Babiš ve střetu zájmů. Problém českého premiéra v příkladech i souvislostech

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Možným ovlivňováním evropských voleb kvůli unijním dotacím pro společnost Agrofert by se mohla zabývat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy. Požádal ji o to senátor za piráty Lukáš Wagenknecht.

Rozhodl se tak kvůli tomu, že Evropská komise zatím nezveřejnila výsledky auditu, který souvisel s údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert. Ve středu to oznámil mluvčí pirátů Jakub Dušánek. Premiér v reakci označil Wagenknechta za psychopata.

"Pana senátora znám jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice," řekl ve středu doslova premiér. Wagenknecht působil na ministerstvu financí jako první náměstek v době, kdy ho Babiš řídil. Současný premiér ho v únoru 2014 na úřad přivedl, o rok a čtvrt později jej ale odvolal. Wagenknecht odmítl nabídku stát se politickým náměstkem.

Nyní senátor Wagenknecht podle Dušánka požádal OBSE a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování skupiny Agrofert nemůže ovlivňovat rovnost šancí v politické soutěži. "Jde minimálně o přímé zemědělské dotace, jimiž je holding přes Andreje Babiše propojen s hnutím ANO 2011 v rozporu s existujícím zákazem střetu zájmů. OBSE a Rada Evropy mají kompetence ke zkoumání řádného průběhu voleb a rovné politické soutěže v evropských zemích," zdůvodnil v tiskové zprávě svůj postup Wagenknecht.

Senátor se rovněž rozhodl obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby posoudil, zda je postup Evropské komise a evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera v souladu s evropským právem. Chce předejít možným žalobám na neplatnost voleb do Evropského parlamentu. "Existuje tu riziko, že Evropská komise zvyšuje finanční sílu jedné politické strany a výši jejích prostředků na kampaň v důsledku poskytování dotací pro firmy, jež jsou s touto politickou stranou propojené," dodal Wagenknecht.

Piráti už v pondělí oznámili, že se na Soudní dvůr EU obrátí v případě, pokud Evropská komise výsledky auditu nezveřejní do začátku května. V úterý neúspěšně žádali sněmovnu, aby vyzvala Evropskou komisi ke zveřejnění závěrů auditu do poloviny května, kdy je má Evropská komise poslat českým úřadům k vyjádření.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Oettinger už dříve oznámil, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.