Když hovoříme o inovacích v právu, naše pozornost obvykle směřuje k technologiím. Je vzrušující přemýšlet o tom, jak by umělá inteligence mohla zautomatizovat alespoň část práce, kterou dnes právníci vykonávají. Právo jako odvětví se zabývá lidskou činností, nikdy proto nedojde k úplnému nahrazení právníků roboty. Technologie se samy o sobě neinovují, to dělají lidé. Pouze představují nástroj, který nám v tomto procesu pomáhá.

Jak by měl tedy vypadat právník nebo právnička budoucnosti? Být skvělým expertem v oboru neznamená pouze umět citovat právní předpisy. Mezi jeho hlavní dovednosti patří porozumění dané problematice, schopnost poskytnout relevantní řešení, umění vyjednávat, řešit případné konflikty, přicházet s novými poznatky a dodat klientovi potřebnou oporu v případě, že je vystaven tlaku.

Pokud mám jmenovat jednu vlastnost, která se prolíná všemi těmito dovednostmi, pak je to emoční inteligence. Sociální zdatnost a empatie jsou klíčové pro dosažení úspěchu na trhu právního poradenství budoucnosti.

Řada vědeckých studií přitom ukázala, že emoční inteligenci (EQ) se lze naučit a že lidé, kteří ji mají vyspělejší, jsou úspěšnější v práci a šťastnější v soukromém životě. Za Dentons to můžeme jen potvrdit.

Na začátku tohoto roku byl spuštěn nový globální program pro podporu rozvoje talentů NextTalent, který umožňuje rozvoj emoční inteligence našich právníků a dalších profesionálů. Program využívá výsledků předních výzkumů v oblasti neurovědy a behaviorální vědy a má za cíl odemykat lidský potenciál v digitální éře.

Jádrem programu je rozvoj schopností vést lidi, rozvoj týmové spolupráce, zvýšení schopností vnímat přítomný okamžik, rozvoj emoční inteligence a psychické odolnosti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru