Dvoumetrový obraz − bezejmenná kombinovaná technika jednoho z nejproduktivnějších českých malířů 20. století Josefa Istlera − se stane titulním dílem večerní aukce Galerie Dolmen ve středu 24. dubna v pražském Topičově salonu. Jeho vyvolávací cena, stanovená na 1,5 milionu korun, je doposud nejvyšší sumou, která byla za umělcovu práci v historii tuzemských aukcí požadována. Kolem této částky se nyní pohybuje Istlerovo aukční maximum, které drží jeho raná díla ze 40. let. Nabízená informelní malba, typická pro autorův umělecký výraz 60. let, vznikla v roce 1965, na jejím dokončení však malíř pracoval více než 30 let. Za zmínku dále stojí dvě malby Zdeňka Buriana z konce 70. let zobrazující Aegyptopitheca a Mesopitheca, které ilustrovaly knihy Jak vznikl člověk a Pravěký člověk Vratislava Mazáka (vyvolávací cena 190 tisíc korun každá).

František Muzika: Citadela IX (Útes IV), 1962–1968
Foto: Galerie Vltavín

Večerní aukce pražského Vltavínu je naplánována na čtvrtek 25. dubna do Kamenného sálu v Ostrovní ulici. Nejvýraznější plátno aukce, Citadela IX Františka Muziky, vzniklo v roce 1968 a je adjustováno v původním autorském rámu. Monochromně laděná malba patří do cyklu Citadel, který vznikal mezi lety 1962 a 1968. Ceny realizací Františka Muziky v poslední době na trhu neustále rostou díky velmi kvalitním malbám z období skupiny Devětsil a z let druhé světové války. Autorského maxima ve výši 9,6 milionu korun dosáhl v minulém roce tísnivý válečný olej Noc II. Nyní nabízená Citadela IX, známá také pod alternativním názvem Útes IV, pochází z malířovy pozůstalosti a je zajímavým dokladem umělcovy tvorby 60. let, kdy kromě tohoto rozsáhlého cyklu vznikal také jemu podobný cyklus Elsinor. Obraz byl vystavován na Muzikově retrospektivě ve Valdštejnské jízdárně v roce 1981. Minimální podání osm milionů korun nemá v kontextu tuzemských prodejů obdoby.

jarvis_5cb5bbb3498e11e9ddf5bf90.jpeg
Jan Zrzavý, Hlava, 1912–1945
Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

V aukci Adolf Loos Apartment and Gallery v neděli 28. dubna v pražském Mánesu se objeví díla z několika zajímavých privátních sbírek. Proslulému ruskému klavíristovi Emilu Gilelsovi patřilo sedm prací Jana Zrzavého, pět kreseb a dvě malby, některé s malířovým osobním věnováním (vyvolávací ceny od 90 tisíc do 4,5 milionu korun). Z majetku spisovatelky Marty Davouze zase pochází krajina Antonína Hudečka nazvaná Na cestě (750 tisíc korun) či Kubistické zátiší Otakara Nejedlého (100 tisíc korun). Další kubistická malba, jedna z mála válečných realizací Antonína Procházky, Hlava III z roku 1916, je z vynikající kolekce vídeňského sběratele Iva Rottera (6,3 milionu korun), původem českého Němce narozeného v Mariánských Lázních. Jeho sbírka je nyní dlouhodobě zapůjčena ve vídeňské galerii Belvedere. Jedním z obrazů s vůbec nejvyšší vyvolávací cenou aukce, 7,5 milionu korun, je malba Josefa Šímy Krajina se stébly z roku 1930. Obraz patřil slovenskému básníkovi a publicistovi Teodoru Herkeľovi známému pod pseudonymem Theo Herkeľ Florin. Součástí sbírek mělnických Lobkoviců byla Hlava apoštola od Petra Brandla namalovaná kolem roku 1710 (1,9 milionu korun).