Porodní asistentky by mohly mít vlastní profesní komoru, jakou mají například lékaři či stomatologové. Zákon, na jehož základě by organizace vznikla, navrhuje senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL), který je primářem novorozeneckého oddělení v olomoucké fakultní nemocnici. Komora by podle Kantora mohla asistentkám přinést především větší respekt a nezávislost, rodičkám pak více bezpečí. "Porodní asistentky jsou samostatné ženy, které jsou schopné rozhodovat o spoustě věcí," říká Kantor s tím, že dnes tuto profesní skupinu brzdí omezený rozsah kompetencí. Pravidla by se podle senátora mohla postupně rozvolnit, ale nejprve především sjednotit, což by mělo být jedním z úkolů komory.

Vznik komory vítají i organizace, které asistentky už dnes sdružují. Jednou z nich je i Česká komora porodních asistentek, která navzdory názvu není komorou v pravém slova smyslu, ale pouze zapsaným spolkem.

"Zřízení komory určitě podporujeme. Slibujeme si od toho, že porodní asistentky budou své povolání držet ve svých rukou," říká prezidentka spolku Alena Frýdlová.

Podle Ivany Königsmarkové z Unie porodních asistentek by zřízení komory měly předcházet změny stávajících zákonů. "Porodní asistentky by měly pečovat o zdravé a lékaři o komplikované případy. To se u nás moc neděje, všechno dělají lékaři. Rozhodují o tom, co porodní asistentka smí a nesmí dělat," stěžuje si. Podle ní je potřeba upravit vzdělávání a také nastavit standardy péče, tak aby odpovídaly nejnovějším vědeckým poznatkům. "Pak můžeme založit komoru," dodává.

O Kantorově plánu je připraveno diskutovat i ministerstvo zdravotnictví. Odmítá ale povinné členství. Podle ministerské mluvčí Gabriely Štěpanyové by bylo lepší, kdyby se na činnosti komory podílely jen ty asistentky, které o to budou mít zájem. "Preferujeme registrační princip před povinným členstvím. Mělo by být jasné, kdo pracuje jako porodní asistentka," říká mluvčí s tím, že by asistentky měly mít určité povinnosti včetně celoživotního vzdělávání.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.