Mohou mít řidičák na motorku, pohlavní styk a jsou trestně odpovědní za své činy. K současným právům šestnáctiletých nový předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan navrhuje, aby přibyla i možnost účastnit se voleb. Napřed komunálních, v budoucnu i celostátních. Podle politologů by snížení věkové hranice pro účast ve volbách příliš nepřekopalo politickou mapu, a hlavně ne ve prospěch starostů.

Odborníci se shodují na tom, že snížení věkové hranice pro volby by mohlo vést spíše k procentuálnímu poklesu volební účasti. Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že by sice stoupl počet lidí, kteří mohou jít volit, ale ve výsledku by jich této možnosti více nevyužilo. "Mezi nejmladšími ročníky je dlouhodobě účast u voleb nízká. Pokud by mohli jít volit šestnáctiletí a sedmnáctiletí, lze očekávat, že by si vedli stejně jako voliči od 18 do 20 let," říká Lebeda.

To potvrzuje sociolog Daniel Kunštát, který tvrdí, že k volbám chodí zhruba třetina z oprávněných voličů ve věku 18 až 20 let. "Šestnácti- a sedmnáctiletých by mohlo chodit ještě méně, asi 20 procent," odhaduje. K urnám by v tom případě přišlo zhruba 37 tisíc neplnoletých.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.