Zuří zbytečná obchodní válka. USA vyhrožují uvalit cla na další evropské výrobky. Záminkou jsou dotace pro Airbus. Kromě letadel jsou na seznamu také víno, sýry, ryby, džemy, oblečení nebo keramické výrobky.

Evropská komise připravuje odvetná opatření. Na jejím seznamu jsou traktory, ovoce, ryby, stoly pro kasina a samozřejmě letadla.

Ve vzduchu jsou obavy, že pokud se podaří v obchodní válce, kterou vedou USA se zbytkem světa, zklidnit východní frontu (USA vs. Čína), zbude více sil do boje na západní frontě (USA vs. EU).

Hodnota postiženého dovozu je v obou případech zhruba stejná. Nicméně pro Evropu by byl zásah citlivější. Zatímco americká ekonomika je v relativně dobré kondici, nad Německem, Francií a Itálií se už zase stahují mračna.

Mezinárodní měnový fond před dvěma týdny publikoval analýzu, která ukazuje, že obchodní deficit mezi dvěma zeměmi vychází především z makroekonomických podmínek. Schodek lze snížit zaváděním cel, jenže se projeví prohloubením deficitu v obchodu s jinými zeměmi.

Celková obchodní bilance se nezlepší. Cla jsou možná neúčinná, ale určitě nejsou neškodná. Šrámy zanechávají nejen na postižených zemích, ale v celé globální ekonomice.

Už zase jednou platí: "It's the economy, stupid."

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru