Pelhřimov má jen asi 16 tisíc obyvatel. Je ale centrem pro mnoho velkých firem, které tu zaměstnávají další tisíce lidí. Mezi ty největší patří Agrostroj, výrobce kufrů Rimowa a také Spokar. Někdejší Spojené kartáčovny tady už přes 15 let řídí Jiří Zbrojka. Po privatizaci výrobce malířských štětek, smetáků či zubních kartáčků konsolidoval a postupně se mu do řízení firmy podařilo dostat i své dva potomky.

Dcera Šárka je ve Spokaru obchodní ředitelkou, syn Jiří je výrobně-technickým ředitelem. "Táhne mi na dvaasedmdesát, u firmy jsem pětačtyřicátý rok. Ještě končit nehodlám, ale všem jsem dal pokyn: až si budete přát, abych skončil, řekněte, jsem připraven," hlásí šéf téměř čtyř stovek zdejších zaměstnanců.

Právě sehnat zaměstnance je podle Zbrojky vůbec největší problém stávajícího podnikání nejen Spokaru. "V okrese je míra nezaměstnanosti pod dvě procenta, jde o jednu z nejnižších okresních republikových nezaměstnaností," upozorňuje. "Především sehnat odbornou mužskou pracovní sílu je problém. Máme tu i dvacet Ukrajinců, kteří tu nejsou přes agentury, ale jsou našimi kmenovými zaměstnanci," dodává Zbrojka.

I kvůli napnutému trhu práce se Spokar hlavně u velkosériových výrob snaží pracovní sílu nahrazovat technologiemi. "Nyní instalujeme jednu z nejmodernějších zatloukacích mašin, kterých je zatím jen několik na celém světě," hlásí Zbrojka. Zatloukají se štětiny do násad, což je jedno z klíčových know-how kartáčoven. Na investice do nových strojů a linek vynakládá firma ročně desítky milionů korun.

Nutno dodat, že tu stále zůstávají také desítky specializovaných řemeslníků a řemeslnic, kteří umí zručně vyrobit třeba holicí štětku z ušlechtilého dřeva a jezevčích chlupů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru