Nový předseda STAN Vít Rakušan si stěžuje, že vize jsou v dnešním Česku nahrazovány marketingem. Má pravdu. Ale zároveň je nutné říci, že sám se marketingových technik neodříká. Jeho návrh, aby v Česku mohli volit už šestnáctiletí, nic jiného než marketing není. Rakušan zkrátka potřeboval přijít s něčím, s čím zaujme a s čím si lidé začnou programově neukotvené STAN spojovat.

Kdybychom to ale vzali věcně, je třeba říci − proč ne? Když jsou mladí lidé od patnácti trestně odpovědní, mohou jezdit na skútru, jakož i souložit, proč by nemohli volit? Námitky, že jiné aktivity zase až do osmnácti vykonávat nemohou, například řídit automobil nebo popíjet kořalku, jsou vedle. V těchto případech jde o činnosti, při kterých mohou vážně ublížit sobě nebo druhým. U volební urny něco takového nehrozí, zvlášť kdyby se to týkalo, jak bylo navrženo, pouze voleb komunálních. Snížení věkové hranice by mělo spíš pozitivní efekt ve smyslu výchovy k občanské odpovědnosti.

Námitka "nezodpovědnosti" mladých lidí neplatí ještě z jednoho důvodu. Kdo viděl, jak probíhají volby v domovech důchodců, kde často volí lidé, kteří mají problém vzpomenout si, k čemu vlastně volby jsou, natož aby zodpovědně posuzovali programy stran, musí se příběhu o "nezodpovědných šestnáctiletých, kteří si neuvědomují závažnost volebního aktu" jen smát. Mladí mají ve skutečnosti často víc rozumu a zodpovědnosti než mraky lidí z jiných věkových skupin. Rozhodně to nejsou oni, kdo by se dal hromadně "zblbnout" řetězovými maily. Budoucnost je jejich, tak proč by o ní nemohli rozhodovat? V Rakousku i některých německých spolkových zemích šestnáctiletí volí a nezdá se, že by to demokracií nějak otřásalo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru