Nový předseda STAN Vít Rakušan si stěžuje, že vize jsou v dnešním Česku nahrazovány marketingem. Má pravdu. Ale zároveň je nutné říci, že sám se marketingových technik neodříká. Jeho návrh, aby v Česku mohli volit už šestnáctiletí, nic jiného než marketing není. Rakušan zkrátka potřeboval přijít s něčím, s čím zaujme a s čím si lidé začnou programově neukotvené STAN spojovat.

Kdybychom to ale vzali věcně, je třeba říci − proč ne? Když jsou mladí lidé od patnácti trestně odpovědní, mohou jezdit na skútru, jakož i souložit, proč by nemohli volit? Námitky, že jiné aktivity zase až do osmnácti vykonávat nemohou, například řídit automobil nebo popíjet kořalku, jsou vedle. V těchto případech jde o činnosti, při kterých mohou vážně ublížit sobě nebo druhým. U volební urny něco takového nehrozí, zvlášť kdyby se to týkalo, jak bylo navrženo, pouze voleb komunálních. Snížení věkové hranice by mělo spíš pozitivní efekt ve smyslu výchovy k občanské odpovědnosti.

Námitka "nezodpovědnosti" mladých lidí neplatí ještě z jednoho důvodu. Kdo viděl, jak probíhají volby v domovech důchodců, kde často volí lidé, kteří mají problém vzpomenout si, k čemu vlastně volby jsou, natož aby zodpovědně posuzovali programy stran, musí se příběhu o "nezodpovědných šestnáctiletých, kteří si neuvědomují závažnost volebního aktu" jen smát. Mladí mají ve skutečnosti často víc rozumu a zodpovědnosti než mraky lidí z jiných věkových skupin. Rozhodně to nejsou oni, kdo by se dal hromadně "zblbnout" řetězovými maily. Budoucnost je jejich, tak proč by o ní nemohli rozhodovat? V Rakousku i některých německých spolkových zemích šestnáctiletí volí a nezdá se, že by to demokracií nějak otřásalo.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru