Brexit Británii oslabí, ale i po něm bude rozhodně existovat jako velmi významná mocnost. Pro Česko však vystoupení z Evropské unie vůbec nepřipadá v úvahu, takovou alternativu nemá, říká v rozhovoru s HN Brendan Simms, profesor historie z Univerzity v Cambridgi. V Praze přednášel na pozvání CEVRO Institutu.

HN: Je brexit nevyhnutelný vzhledem k tomu, že Británie měla s kontinentální Evropou vždy velmi komplikovaný vztah, nebo je to jen shoda okolností?

Vzhledem k dějinám posledních 500 let to vždy byla jedna z možností. To ale neznamená, že to bylo pravděpodobné, či dokonce nevyhnutelné. Nejdůležitější otázkou vždy bylo, jak Británie nejlépe dosáhne svých zájmů. Jestli to bude v rámci Evropské unie, nebo ne. A pokud z EU skutečně odejde, tak co se stane − jestli nedojde k tomu, že se Británie stane nevýznamnou zemí.

HN: Co se tedy stane?

Británie byla stovky let mocností, která spoluvytvářela evropský řád. Pokud vezmeme v úvahu jak ekonomickou, tak vojenskou a politickou moc, pak je nejspíš stále nejsilnější evropskou zemí. Podle mě bude Británie v Evropě stále hrát zásadní roli i po brexitu. Evropská unie bude kvůli němu slabší než dosud.

Brendan Simms (51)

◼ Profesor historie evropských mezinárodních vztahů na Univerzitě v Cambridgi. Simms je irským občanem, dlouhodobě žije v Británii.
◼ Česky vyšla v roce 2015 jeho kniha Zápas o evropskou nadvládu. Od pádu Cařihradu po současnost. Dnešní Německo podle Simmse stojí před dilematem, zda se má celou svou vahou zasadit o pokračující sjednocování Evropy, nebo usilovat o vlastní ekonomickou hegemonii.
◼ Zatím poslední Simmsova kniha se věnuje historii vztahu Velké Británie ke kontinentální Evropě.

HN: To je jasné, ale jak to bude se samotnou Británií? Zastánci brexitu sní o globální Británii, která bude spoluurčovat ekonomické a politické poměry na celém světě. Je to reálné, nebo jde jen o iluzi?

Británie nepochybně stále je velmi silným hráčem. Představa o globální Británii ale v jednom zásadním ohledu kulhá − po brexitu bude Evropa pro Británii důležitější, než tomu bylo dosud. Bude to pro ni bezprostřední a zdaleka nejdůležitější soused. Což platí i naopak. Podstatné ale je, že zatímco zastánci brexitu měli představu, že Británie začne hrát první housle na celosvětové scéně, ve skutečnosti na ni čekají velmi dlouhá jednání, možná dost nepřátelská, během nichž se bude muset domluvit na nových vztazích s EU.

HN: Bylo by pro Británii jednodušší uplatňovat svůj vliv ve světě v rámci EU, nebo na tom bude lépe, když odejde?

Otázkou je, jestli z krátkodobého hlediska Spojené království vůbec bude suverénní zemí. Smlouva o podobě brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová, může docela dobře znamenat, že Británie navěky zůstane členem evropské celní unie, i když v ní nebude mít žádná rozhodovací práva. Tím by se samozřejmě stala méně vlivnou zemí než před brexitem. Zásadní otázkou, na kterou ještě neznáme odpověď, je, kdo bude určovat pravidla na britském území. Zda to bude Británie, nebo EU. Momentálně se zdá, že to dokonce i po brexitu bude alespoň částečně EU. S čímž zastánci brexitu rozhodně nepočítali.

HN: Proč tomu tak je? Je to proto, že EU je prostě silnější než Británie?

K takovému výsledku dospěla jednání o brexitu především kvůli tomu, že britská vláda přijala všechny evropské požadavky. Hlavně ten, že se nejdříve musely vyřešit podmínky rozvodu, a teprve následně se mělo začít jednat o budoucím vztahu. Výsledkem je, že dohoda, kterou s EU uzavřela premiérka Mayová, je nepřijatelná pro parlament i pro velkou část občanů.

HN: Je důvodem takového výsledku selhání britské vlády a diplomacie, nebo jde prostě jen o vyjádření faktu, že Británie byla v těchto jednáních tím slabším hráčem?

Britští diplomaté by vám řekli, že je to prostě jen důsledek toho, že EU je silnější než Británie. Podle mě je to ale spíše důsledek toho, že britská diplomacie předvedla dost slabý výkon. A za druhé je na vině i skutečnost, že v Evropě máme dva různé řády − ekonomický, představovaný Evropskou unií, a geopolitický, ztělesněný Severoatlantickou aliancí. Británie nebyla schopná v jednáních s EU využít fakt, že v rámci NATO hraje velmi významnou roli.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je i pro tak významnou zemi, jakou je Velká Británie, natolik složité z EU odejít?
  • Může se kvůli brexitu vrátit doba německé dominance a úsilí o německou Evropu?
  • Jaké nebezpečí hrozí, pokud brexit povede k vyhrocení vztahů mezi Británií a EU?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se