Nepřicházím proto, abych hledal bratříčka nebo sestřičku, chci budovat silné a autentické hnutí, prohlásil nový předseda STAN Vít Rakušan. Znělo to stejně, jako když před dvěma týdny na sjezdu lidovců čerstvý předseda Marek Výborný vyhlásil, že chce budovat silnou, autentickou značku KDU. Na pravém středu, kde se vyskytují strany balancující na fatální pětiprocentní hranici a jeden by soudil, že pud sebezáchovy povede k hledání cest ke spolupráci, se namnožili autentisté.

Pokud bychom uvažovali jen o samotném hnutí STAN, je Vít Rakušan coby nástupce Petra Gazdíka dobrou volbou. Je vzdělaný, inteligentní, v domovském Kolíně veleúspěšný. A je zřetelné, že má nejen energii, ale i správný politický čuch. Pochopil, že při vymezování se proti Andreji Babišovi se nestačí pohoršovat nad kauzou Čapí hnízdo či spoluprací s StB, neb z morální kritiky jsou voliči unaveni. Rakušanovy věty, že ANO není ohrožením demokracie, ale především ohrožením prosperity České republiky, dokazují, že ví, po čem je ve společnosti poptávka. Pět inovací, které představil (reforma školství, státní správy, sociálních dávek, daňového systému, ochrana životního prostředí), je cesta správným směrem. Marketingově může fungovat i návrh na zavedení volebního práva už od šestnácti let.

Potud dobře. Jenže otázka zní, zda to bude starostům stačit k překročení vlastního stínu. Limitem je voličské vnímání formace, která už z logiky názvu patří do obcí a do krajů. Pokud starosty někdo volí v celostátních volbách, je to spíš kvůli lokálním osobnostem či proto, že v liberální části spektra momentálně nevidí lepší alternativu, než proto, že by starostové byli stranou první volby. Potenciál STAN je sice deset procent, ale tvrdé jádro voličů je celostátně jen dvouprocentní.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru