O premiéru Andreji Babišovi se říká, že má sklon dělat co nejvíc věcí sám. Říká se tomu mikromanagement. Proto je potěšitelné, že v Dubrovníku na setkání středoevropských premiérů s jejich čínským kolegou ukázal, že se umí o práci rozdělit. Premiéru Li Kche­-čchiangovi, který ho na dvoustranné schůzce pozval do Číny, řekl, že to mají s prezidentem Milošem Zemanem rozdělené. "Já jezdím do Ameriky a západní Evropy a on do Ruska a Číny," převyprávěl Babiš svoji odpověď druhý den českým podnikatelům, kteří s ním do Dubrovníku přijeli. Potvrdil to, co říkal na počátku března po Babišově návštěvě Bílého domu prezident Zeman. Tedy že zatímco premiér navázal blízký vztah s Donaldem Trumpem, on má zase blízko k ruskému a čínskému prezidentovi.

Premiér byl v Dubrovníku unaven po náročném brexitovém summitu, ale i tak bylo znát, že mu jednání s čínskými představiteli není úplně po chuti a odbývá ho jako nepříjemnou povinnost. Je možné, že v tom hraje roli způsob, jakým neuspěl v Číně při svém podnikání. Podobný přístup má i k Rusku, což je vzhledem k jeho minulosti zajímavé.

Česká republika tak má v postavách Miloše Zemana a Andreje Babiše pozoruhodnou kombinaci i pro zahraniční politiku. Jedna její stránka umožňuje interpretaci, že jde o politiku proti zájmům západního, demokratického společenství, kam chce Česko posledních 30 let patřit. Druhá ale jako by potvrzovala snahu sjednotit politiku se Západem. Diplomaté například chválí Babiše za jeho výkon při nedávné návštěvě Bílého domu.

V případě Číny se premiér soustředil hlavně na byznys a při každé příležitosti opakoval, že se negativní obchodní bilance mezi Čínou a Českem prohlubuje a že je potřeba s tím něco dělat. To bude nejspíš jeden z úkolů nového ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Překvapivá z jeho úst pak byla věta na setkání s podnikateli, že v případě vztahů s Čínou máme i svůj postoj ohledně lidských práv, ale všichni tam dělají byznys, tak ho máme dělat i my.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru